„Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców” to wystawa, której wernisaż w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica zapowiedziało na nadchodzącą sobotę 19 października Muzeum Częstochowskie. Początek – o godz. 17.00.
Ta wystawa – to wydarzenie. Będzie pokazywana do 12 stycznia 2025. Trzeba ją zobaczyć koniecznie!
Zobaczymy na niej twórczość współczesnych polskich artystów, których nazwiska stały się już „kultowymi”, takich jak: Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Piotr Potworowski, Teresa Pągowska, Alina Szapocznikow, Kazimierz Mikulski, Alfred Lenica, Jan Lebenstein czy Stefan Gierowski. Na ekspozycji będzie pokazane blisko 80 wyjątkowych dzieł – obrazów, grafik i rzeźb – autorstwa 37 wybitnych artystów, klasyków rodzimej sztuki po 1945 r.
– Obraz sztuki tego okresu kształtowały wielkie indywidualności. Artyści czerpali inspiracje z europejskiej awangardy, pozostając jednocześnie zakorzenionymi w lokalnych tradycjach. Poszukiwali nowych form wyrazu, przełamywali schematy, wyznaczali kierunki rozwoju, eksplorowali nowe obszary sztuki i nawiązywali dialog z odbiorcami, posługując się świeżym, nowatorskim językiem.
Byli otwarci na eksperymenty, uprawiali różne dziedziny sztuki, przekraczali granice tradycyjnych technik i dyscyplin. Niektórzy podążali za światowymi trendami, zmieniając stylistykę, inni zaś konsekwentnie i niestrudzenie pracowali w obrębie jednej konwencji, skupiając się na wybranych problemach artystycznych. Wystawa ukazuje tę inspirującą różnorodność postaw i koncentruje się na najważniejszych zjawiskach polskiej sztuki współczesnej. Została podzielona na trzy sekcje: „Materia / struktura / tkanka”, „Linia / znak / kształt” oraz „Metafora / aluzyjność / przestrzeń” – wyjaśnia Katarzyna Sucharkiewicz, kuratorka wystawy. – Prezentujemy prace przedstawicieli ważnych ugrupowań awangardowych, takich jak Grupa Krakowska, Grupa 55, 4F+R, Praesens oraz międzynarodowego ruchu Phases. Ekspozycja obejmuje przykłady różnych kierunków i tendencji artystycznych, w tym surrealizmu, malarstwa materii, Nowej Figuracji, powojennego koloryzmu oraz abstrakcji geometrycznej.
Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim to wyjątkowa okazja, by zapoznać się z dziełami-symbolami, najbardziej charakterystycznymi dla dorobku poszczególnych artystów. Zobaczymy m.in. tkaniny Magdaleny Abakanowicz, monumentalną „Kompozycję” Piotra Potworowskiego, reprezentatywne obrazy Tadeusza Brzozowskiego i Teresy Pągowskiej, biologiczny kolaż Jonasza Sterna, „Figurę osiową” Jana Lebensteina, „Kompozycję kół” Jana Berdyszaka oraz efektowne płótno Stefana Gierowskiego.
Są na wystawie także rzadkie przedstawienia, m.in. z wczesnych, poszukiwawczych okresów twórczości Henryka Stażewskiego, Teresy Pągowskiej i Kajetana Sosnowskiego.
Wystawa ma szczególną wartość, ponieważ prace pochodzą z prywatnej kolekcji i na co dzień nie są dostępne publicznie. Jest to pierwsza publiczna prezentacja tego znakomitego i cennego zbioru.
Państwo Marcowie rozpoczęli kolekcjonowanie dzieł sztuki – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i fotografii – ponad 20 lat temu. Pozyskiwali je na aukcjach, w galeriach sztuki, od kolekcjonerów i samych artystów. Zbiór szybko wzbogacał się o wartościowe przykłady rodzimej twórczości. Obecnie kolekcja liczy ponad 2000 prac, dokumentujących najważniejsze postawy i tendencje w sztuce od połowy XX wieku do czasów współczesnych. W ramach ekspozycji odbędą się wykłady, spotkania oraz oprowadzania kuratorskie.