Najstarsza szkoła w naszym mieście obchodziła ten piękny jubileusz 23 maja w Miejskim Domu Kultury. Do 200. urodzin już naprawdę niedaleko – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Nauczyciele przygotowali wraz z uczniami, absolwentami i rodzicami widowisko, które w swej treści nawiązywało do dziejów szkoły. Rozpoczął je polonez w wykonaniu najstarszej grupy uczennic i uczniów. Potem publiczność mogła prześledzić historię szkoły – od pierwszych zajęć szkolnych, przez nawiązania do powstania styczniowego, I i II wojny światowej czy tragicznych losów nauczycielki Weroniki Plucińskiej. Przemysław Gaudy – jeden z rodziców uczniów SP nr 46 – wykonał „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Wolność” Marka Grechuty.
W jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Żeromskiego wzięli udział m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Salwierak, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos czy dyrektor delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Muzyka. Urzędnicy – w tym naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji – przekazali wybitnym nauczycielom i przyjaciołom szkoły pamiątkowe medale i monografię szkoły. Naczelnik Rafał Piotrowski przekazał też list gratulacyjny od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, a przedstawicielka kuratorium – od Śląskiej Kurator Oświaty Aleksandry Dyli.
Nagrodzono też laureatki i laureatów konkursu muzycznego „Evergreen na polską nutę”, recytatorskiego „Poezji i prozy twórców częstochowskich”, plastycznego „Częstochowa na przestrzeni wieków” i „Nasza Szkoła na przestrzeni wieków” oraz plastyczno-historycznego „Moje korzenie”.
Uroczystość zbiegła się z pożegnaniem dyrektora Janusza Sikorskiego, odchodzącego na emeryturę po 31 latach sprawowania swojej funkcji. Dzięki jego pracy szacowna szkoła w XXI wieku stała się nowocześnie wyposażoną placówką współpracującą w ramach projektów unijnych POWER i Erasmus+ z Hiszpanią, Francją, Włochami, Grecją, Rumunią i Portugalią. Sam dyrektor brał zresztą udział m.in. w wyjeździe szkoleniowym do szkoły w Leganes pod Madrytem i miał tam okazję przybliżyć nieco Polskę młodzieży oraz tamtejszym władzom lokalnym. Podczas jubileuszu w MDK pedagog odebrał podziękowania za swoje zasługi dla miejskiej oświaty, a w imieniu dyrekcji częstochowskich szkół głos zabrał dyrektor I LO im. J. Słowackiego Tomasz Szczygłowski, który określił Janusza Sikorskiego jako swojego ,,mentora”.
Spotkanie zakończył poczęstunek – z urodzinowym tortem w roli głównej.
Pierwsze zapiski o nauczaniu prowadzonym w Kawodrzy mówią o szkole elementarnej, w której dzieci korzystały z elementarza wydrukowanego na Jasnej Górze. W 1855 r. powstała Jednoklasowa Szkoła Powszechna w Kawodrzy Dolnej, w ówczesnej gminie Grabówka, z siedzibą w budynku przy obecnej ul. Łukowej, przeznaczonym początkowo na kancelarię gminną. Znane są nazwiska pierwszych nauczycieli – były to panie Jaskółkowska, Krych, Burzańska i Urbańska oraz panowie Praski, Rygocki, Linczewski, Pietrow, Kijański, Dawidowicz, Iwanow, Piecewicz i Jabłoński. Trudno jednak odtworzyć pierwsze dziesięciolecia istnienia szkoły, bo w 1908 r. budynek strawił pożar. Spłonęła cała dokumentacja – dzienniki, kroniki i akta. Zachowały się jedynie prywatne zapiski nauczycieli.
W połowie lat 60. XX wieku wzniesiono nowy budynek szkoły – jego odbiór techniczny nastąpił 30 czerwca 1965 r., a koszt budowy wyniósł 3 mln ówczesnych złotych. Placówka została zarejestrowana pod numerem 1053 na liście szkół pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego. Otrzymała imię Stefana Żeromskiego. 30 maja 1975 r., w 120. rocznicę istnienia i 50. rocznicę śmierci patrona, otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.
Fot. Materiały organizatorów