Z ostatniej chwili

19 marca - imieniny Józefa Piłsudskiego

2023-03-22 11:10:03 informacje
img

Rocznicę imienin Marszałka Piłsudskiego Częstochowa upamiętniła 19 marca na pl. Biegańskiego. Kwiaty pod pomnikiem zostały złożone w obecności młodzieży klas mundurowych, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Wiązanki w asyście Straży Miejskiej złożyli reprezentanci częstochowskiego samorządu: zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska oraz naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski. Głos zabrał również parlamentarzysta z naszego miasta - senator Wojciech Konieczny. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych z osobistym udziałem Komendantów Policji i Straży Pożarnej.

19 marca – dzień imienin Józefa Piłsudskiego – w okresie II Rzeczpospolitej fetowano z rozmachem. Uroczystości dorównywały takim świętom państwowym, jak 3 Maja czy 11 Listopada, a obok władz i wojska brały w nich udział tłumy zwykłych ludzi. Imieniny Piłsudskiego świętowano już podczas I wojny światowej i walk legionowych, a po odzyskaniu niepodległości zwyczaj ten kontynuowano – do przewrotu majowego w 1926 r. skromniej i lokalnie, w formie życzeń składanych przez delegacje solenizantowi w Sulejówku. Po przewrocie majowym dzień ten zaczęto obchodzić niemal jak oficjalne święto państwowe. Obchody trwały dwa dni bądź dłużej, a ich przebieg wyglądał podobnie w całej Polsce – 18 marca dekorowano i oświetlano budynki; przez ulice maszerowały orkiestry wojskowe „na galowo”. Kolejnego dnia odbywały się msza święta, defilada, odczyty, akademie czy przedstawienia. Największym rozmachem cechowały się imieniny Marszałka w Warszawie, ale niewiele ustępowały im te w Krakowie. W organizację włączały się organizacje społeczne – szczególnie piłsudczykowsko-niepodległościowe, jak Związek Legionistów Polskich i Związek Strzelecki.

Śmierć Marszałka nie przerwała zwyczaju obchodów – w latach 1936-1939 łączono je z imieninami jego następcy na stanowisku Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Imieniny Piłsudskiego były najbardziej spektakularnym świadectwem kultu otaczającego jego postać w międzywojniu. Pamiętano o nich nawet podczas szczególnych, dramatycznych okoliczności podczas II wojny światowej – w 1940 r. uczcili je przebywający w sowieckiej niewoli oficerowie czy żołnierze majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Po okresie PRL tradycja obchodów tego święta zaczęła się odradzać.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.