Z ostatniej chwili

5 domowych eko-zabaw dla dzieci

2020-04-09 17:23:00 informacje
img

Zabawa jest ważnym elementem codziennej aktywności dzieci, która nie tylko umila wolne chwile, ale również wzmacnia więzi i pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych. Dlatego wśród obowiązków i codziennych zajęć warto znaleźć czas na rodzinne bawienie się.
Poznaj 5 pomysłów na kreatywne domowe eko-zabawy, dzięki którym Twoje dziecko nie tylko nie będzie się nudzić, ale także dowie się więcej o środowisku.
Zabawy dla najmłodszych powinny angażować dzieci nie tylko ruchowo, ale również rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność. Warto łączyć aktywności, które pobudzają obie półkule mózgu, ćwiczą pamięć i koncentrację, a także zdolności manualne. Co więcej, czas, jaki poświęcimy na wspólną zabawę, wzmocni również rodzinne więzi, a także będzie dla nas – dorosłych – chwilą relaksu i odpoczynku od obowiązków. Poznaj 5 eko-zabaw, które możesz przeprowadzić w domowym zaciszu, wykorzystując m.in. przedmioty codziennego użytku. 
1. Chodzę jak rak, mam plecy jak kot!
Zabawa łączy aktywność ruchową i prace plastyczne z elementami nauki o zwierzętach. Poproś dziecko, aby wymyśliło własne ćwiczenie naśladujące ruch jakiegoś zwierzątka – np. może chodzić na czworaka w tył jak rak, prostować i zginać plecy jak kot, prostować i wyciągać szyję jak żyrafa, czy skakać, kucając jak zając lub żaba. Podczas tej zabawy nie tylko dostarczymy odpowiednią dawkę ruchu naszemu dziecku, ale również będziemy mogli przekazać mu podstawowe informacje o wybranych zwierzętach – w jakim środowisku żyją, czym się żywią. Elementem wspierającym tę zabawę może być wykonanie rysunku wybranego zwierzęcia przez nasze dziecko, z uwzględnieniem otoczenia, w jakim żyje – poprzez to ćwiczenie dowiemy się, czy mały rysownik uważnie słuchał nas, kiedy opowiadaliśmy mu o zwierzętach, których ruchy naśladował.
2. Rakieta z plastikowej butelki i obraz z nakrętek
Warto, aby najmłodsi domownicy przykładali uwagę do segregacji śmieci. Edukacji na ten temat nigdy za wiele i warto wyjaśniać dzieciom, jaki wpływ na środowisko ma właściwa segregacja śmieci oraz recykling. Teoretyczną wiedzę można połączyć z praktyką w formie zabawy – zastanowić się wspólnie, jak można wykorzystać niektóre puste opakowania; co można zrobić z plastikowej butelki, kubeczka po jogurcie, a jak wykorzystać nakrętki. Pomysłów na nadanie nowego życia pozornie niepotrzebnym produktom jest wiele, ale najfajniejsze w tej zabawie jest wymyślenie całkowicie niecodziennego zastosowania danego przedmiotu, stworzenie jego projektu, a następnie wykonanie go przez wszystkich domowników. Co powiecie na kosmiczną rakietę z plastikowej butelki – wystarczy wyciąć z butelki otwory jak w rakiecie, ozdobić ją krepiną, wstążkami, a nawet plasteliną i wysłać w kosmiczną podróż. Możecie też stworzyć nowoczesny obraz wykonany w całości z różnych kolorowych nakrętek.
3. Domowy mały kucharz
Zasad właściwego odżywiania powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat, a praktykowanie codziennych prawidłowych nawyków żywieniowych przez wszystkich domowników wspiera w praktyce tę naukę. Aby menu było kompletne, nie powinno zabraknąć w nim 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia, które stanowią podstawę zbilansowanego odżywiania. Dlatego poproś swoje dziecko, aby narysowało na 7 kartkach (odpowiadających siedmiu dniom tygodnia) propozycje, pod jaką postacią będziecie jeść codziennie warzywa i owoce. Wytłumacz dziecku, że możemy je spożywać także pod postacią soków, zup, surówek czy mrożonek. Zabawa ta da wielką satysfakcję dziecku, jeżeli każdego dnia będzie mogło zaznaczyć na rysunku, które z jego pomysłów naprawdę zrealizowaliście. A dodatkowo możesz zaangażować dziecko w kulinarne czynności, co z pewnością pozwoli wpoić mu właściwe nawyki żywieniowe.
4. Solna galeria sztuki
Wiele dzieci lubi zabawy, w których mogą się trochę pobrudzić, a jednocześnie coś stworzyć. Idealnym pomysłem na połączenie tych dwóch elementów jest zabawa z masą solną – jej wykonanie zajmie kilka minut, a dostarczy uciechy na długie godziny. Wystarczy połączyć w jednolitą masę szklankę mąki, szklankę soli z ok. 0,5 szklanki wody. Z tak powstałej masy stwórzcie wraz z domownikami małą galerię sztuki, w której miejsce znajdą wasze solne rzeźby – możecie wybrać temat przewodni, np. zwierzęta lub elementy natury albo nie ograniczajcie się żadną formą – w tej zabawie oprócz kreatywności i dobrych humorów nie obowiązują żadne reguły! 
5. Zobacz, jak rośnie
Własna sadzonka dla wielu dzieci to pierwszy etap nauki obowiązkowości oraz poznania procesów wzrastania roślin. Wystarczy, abyście w doniczce z odrobiną ziemi zasiali nasionka wybranych warzyw i ziół, by za kilka tygodni cieszyć się domowym miniwarzywniakiem lub zielnikiem. Pomysłem, który można zrealizować tuż przed Wielkanocą, jest zasianie rzeżuchy, która wyrośnie już w kilka dni i nie tylko zazieleni nasz parapet, ale również nada smaku świątecznym potrawom. Zasadzenie swoich warzyw lub wysianie ziół pokaże dziecku, jak wygląda cykl życia roślin, a po kilku tygodniach da satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanej roślinki.
Pamiętajmy, że czas spędzany z dziećmi może być kreatywny i ciekawy. Wystarczy mieć pomysł na proste zabawy, a chwile upływające na bawieniu się nie tylko zbliżą nas do siebie, ale również pomogą przemycić dzieciom kilka informacji o środowisku i jego ochronie. Wiele inspirujących zabaw i pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu, wraz z kartami pracy dla dzieci, dostępnych jest w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dla przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych. Bezpłatne materiały edukacyjne można pobrać ze strony www.przyjacielenatury.pl w zakładkach materiały dla przedszkoli i materiały dla szkół. Obecnie realizowana jest już 12. edycja programu i bierze w niej udział 680 tys. przedszkolaków i 320 tys. uczniów klas I-III. Dzięki „Kubusiowym Przyjaciołom Natury” już 5 milionów dzieci w całej Polsce zdobyło wiedzę, jak być odpowiedzialnym i świadomym mieszkańcem Ziemi. Wiele darmowych, interaktywnych bajek i gier oraz audiobooków dla dzieci można znaleźć także na specjalnej stronie bezpiecznastrefa.kubus.pl.

Page generated in 0.0192 seconds.