Z ostatniej chwili

74. rocznica powrotu ze zsyłki na Syberię

2020-06-22 14:36:55 informacje
img

Przedstawiciele władz miasta uczcili kolejną rocznicę powrotu polskich rodzin ze zsyłki na Syberię - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W niedzielę 21 czerwca przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny i zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak w asyście Straży Miejskiej złożyli kwiaty na Skwerze Sybiraków oraz pod pamiątkową tablicą przy kościele NMP Zwycięskiej przy ul. Słowackiego. Godzinę wcześniej - z uwagi na panującą w dalszym ciągu epidemię - symboliczną wiązankę kwiatów na Skwerze złożyła też delegacja Związku Sybiraków.

Jednym najtragiczniejszych okresów w historii naszego kraju były deportacje na Sybir w okresie II wojny światowej. Apogeum tego dramatu przypadło na rok 1940. Wysiedlenie i wycieńczającą podróż poprzedzały często represje jeszcze w Polsce – aresztowania, przesłuchania, więzienie.

W Kołymie, Magadanie, Władywostoku, Chabarowsku, Nowosybirsku, Omsku na Polki i Polaków czekały obozy, a w nich głód, choroby i najczęściej przekraczająca wytrzymałość praca w nieprzyjaznym człowiekowi klimacie, gdzie zima trwała 7 miesięcy. Na tych zesłanych, którzy na mocy podpisanego pod koniec lipca 1941 roku układu Sikorski-Majski zostali uwolnieni, czekała tułaczka, szlak bojowy w Armii Władysława Andersa albo kolejne represje w Związku Radzieckim. Część z tych, którzy pozostali w łagrach, już nigdy do Polski nie wróciła… Dziesiątki tysięcy zesłańców zmarło m.in. w wyniku chorób, warunków panujących w miejscu zesłania lub nadludzkiej pracy.

Pierwsze powroty były możliwe dopiero po zakończeniu wojny. 

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0149 seconds.