Z ostatniej chwili

89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

2024-05-14 11:38:15 informacje
img

W niedzielę 12 maja Częstochowa uroczyście obchodziła rocznicę śmierci Marszałka - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na pl. Biegańskiego zebrał się spory tłum częstochowianek i częstochowian. Miejskie władze samorządowe – w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej – reprezentowali zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Salwierak. Byli też reprezentanci samorządu powiatu i województwa, Związku Piłsudczyków RP, służb mundurowych, częstochowskich placówek oświatowych, młodzież.

Delegacje zapaliły znicze i złożyły wiązanki pod pomnikiem Marszałka.

Józef Piłsudski był jednym z ojców polskiej niepodległości. Kształtował pozycję odrodzonej Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej najpierw jako naczelnik państwa, a po roku 1926 – po przewrocie majowym –  jako nieformalny przywódca Polski. W dążeniach do niepodległości wspierał także Ukrainę.

Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Jego serce – zgodnie z jego wolą – spoczęło na cmentarzu Rossa w Wilnie, tuż obok urny z prochami jego matki.

 

Fot. Łukasz Kolewiński/UM

Page generated in 0.0172 seconds.