Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie molestowania małoletniej córki

2020-10-27 16:03:41 informacje
img

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 42-letniemu Mariuszowi M., dotyczący seksualnego wykorzystywania małoletniej córki i jej koleżanki.

Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, pedagog jednej ze szkół w Szczekocinach w lutym 2020 r. zawiadomiła organy ścigania, że uzyskała od 11-letniej uczennicy informację, iż od wielu lat jest gwałcona przez ojca. Ponadto uczennica oświadczyła, że ojciec wykorzystał seksualnie także jej 13-letnią koleżankę. Okoliczność tę potwierdziła rozmowa przeprowadzona przez pedagoga z drugą dziewczynką.

W toku śledztwa na wniosek prokuratora przesłuchano w Sądzie Rejonowym w Myszkowie małoletnie pokrzywdzone z udziałem biegłego psychologa. W wydanych opiniach biegły stwierdził, że zeznania dziewczynek są szczere i pozbawione skłonności do konfabulacji.

Na podstawie zebranych dowodów ustalono, że w okresie od 2015 do 2020 r. Mariusz M., wykorzystując nieobecność innych osób w domu, wielokrotnie doprowadził córkę do obcowania płciowego, stosując przemoc polegającą na biciu i szarpaniu za włosy. Ponadto w śledztwie stwierdzono, że w 2016 lub 2017 r. oskarżony, używając przemocy w postaci bicia, doprowadził do obcowania płciowego także koleżankę córki, która nocowała u nich w domu.

Śledztwo wykazało, że Mariusz M. przez wiele lat groził córce, że zabije ją i jej matkę, jeżeli zawiadomi kogoś o popełnianych przez niego przestępstwach seksualnych. Ponadto ustalono, że oskarżony znęcał się nad córką i żoną, bijąc je, kopiąc i wyzywając wulgarnymi słowami.

Przesłuchany przez prokuratora Mariusz M. przyznał się częściowo do zarzucanych mu przestępstw seksualnych.

Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów nie miał zniesionej zdolności rozumienia znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Myszkowie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy - tymczasowe aresztowanie.

Mariusz M. nie był w przeszłości karany.

Za zgwałcenie małoletniego w wieku poniżej 15 lat grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a wywieranie groźbą wpływu na świadka i znęcanie się nad osobą najbliższą - od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Page generated in 0.015 seconds.