Z ostatniej chwili

Bezpieczne przygotowania do dnia Wszystkich Świętych

2023-10-30 12:14:44 informacje
img

Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych. W tym okresie znacznie częściej odwiedzamy nekropolie, nierzadko pokonujemy w tym celu wiele kilometrów. Pamiętajmy, że ten okres może zostać wykorzystany przez osoby, które odwiedzą cmentarz w zupełnie innym celu. Zajęci pracami przy grobach możemy stać się ofiarami złodziei. Dlatego zarówno podczas dojazdu, jak i już na miejscu spoczynku naszych bliskich należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do kilku prostych zasad, pozwalających uniknąć przykrych niespodzianek.

Aby przygotowania do dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, Policja przypomina kilka sposobów zachowania poprawiających nasze bezpieczeństwo:

  • Planując prace porządkowe na grobach, rozłóżmy je w czasie, na kilka dni, aby nie towarzyszył nam pośpiech, który nie sprzyja bezpieczeństwu.  
  • Rozważając jazdę samochodem, zaplanujmy optymalną trasę, czas na odpoczynek, zadbajmy o stan techniczny pojazdu, nasze samopoczucie i bezwzględną trzeźwość.
  • Na cmentarz nie zabierajmy większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów.
  • Podczas porządkowania grobów nie zostawiajmy bez opieki, nawet na chwilę, torebki czy rzeczy osobistych na pomniku lub ławce. Złodziej tylko na to czeka.
  • Dokumenty, klucze czy portfel trzymajmy w wewnętrznych kieszeniach odzieży, unikając zewnętrznych kieszeni, skąd łatwo jest je wyjąć.
  • Nigdy nie chowajmy w tym samym miejscu kluczy w parze z dokumentami zawierającymi adres zamieszkania, taki sposób ułatwia działanie złodziejowi.
  • W zaparkowanym samochodzie unikajmy pozostawiania na widoku rzeczy wartościowych lub sugerujących, że takimi są. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę, czy okna i drzwi zostały zamknięte.
  • Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach, torebkę lub torbę z naszymi rzeczami – koniecznie zamkniętą – trzymajmy przed sobą.
  • Tak samo zachowujmy się w komunikacji miejskiej. Bądźmy czujni zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z tramwaju czy autobusu.
  • Zwracajmy uwagę na otaczające nas osoby,  złodzieje często działają w grupach, podczas kradzieży wykorzystują panujący lub tworzą „sztuczny tłok”, w takich miejscach i sytuacjach zachowajmy czujność.

Policja apeluje również, aby piesi, szczególnie teraz, jesienią, gdy szybko zapada zmrok, wyposażyli się w ważne dla bezpieczeństwa elementy odblaskowe, dzięki którym będą bardziej widoczni – przypomina Katarzyna Zdanowska z łódzkiej Policji. 

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0165 seconds.