Z ostatniej chwili

Bezpłatne testy anty-HCV

2020-02-10 11:01:43 informacje
img

Każdy bezpłatnie może sprawdzić czy jest zakażony wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C. Nie potrzeba skierowań ani wcześniejszych zapisów.

 

ALAB laboratoria wspólnie z firmą Abbvie zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w bezpłatnych testach anty-HCV.

Na badanie może zgłosić się każdy chętny (ilość miejsc nieograniczona). Nie jest wymagane skierowanie czy wcześniejsze zapisy.

Należy zgłaszać się bezpośrednio do punktu pobrań ALAB Laboratoria:

•    ul. Racławicka 22, tel. 34 324 12 89

•    ul. Lelewela 13/15, tel. 723 771 401

Badanie można wykonać w każdej chwili niekoniecznie na czczo.

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub powodować objawy grypopodobne takie jak zmęczenie, bóle mięśni i stawów czy podwyższoną temperaturę. W takich sytuacjach pacjenci latami są leczeni na inne schorzenia zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Niestety, bardzo często dzieje się to w momencie, kiedy wirus dokonał już trudnych do cofnięcia zmian, np. doprowadził do rozwoju marskości wątroby czy raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce aż 150 tys. osób może być zakażonych wirusem HCV. Spośród nich aż 86% o tym nie wie!

Obecnie dostępne są leki, które w blisko 100% przypadków eliminują wirus z organizmu. Kluczowy jest czas. Im szybciej uda się zwalczyć HCV, tym większa szansa na uniknięcie poważnych zdrowotnych konsekwencji. Jedynym obecnie sposobem prewencji jest wczesna diagnostyka. Polega ona na wykonaniu prostego testu anty-HCV. Wystarczy pobrać kilka kropli krwi z opuszki palca i umieścić je na teście kasetowym. Wynik jest już po ok. 15 minutach

* „Mnie to nie dotyczy” – Jesteś pewien?

Do zakażenia HCV dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią. Potencjalnie niebezpieczne są wszystkie zdarzenia, w trakcie których przerwana zostaje ciągłość skóry. Warto sobie zatem przypomnieć, czy byłeś/aś kiedykolwiek w chociaż jednej z poniższych sytuacji, która mogła skutkować zakażeniem.

•    Czy byłeś/aś hospitalizowany/a?

•    Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?

•    Czy masz lub miałeś/aś w przeszłości podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych?

•    Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?

•    Czy chodzisz do stomatologa?

•    Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki?

•    Czy kiedykolwiek utrzymywałeś/aś ryzykowne zachowania seksualne?

Jak widać, część z tych zdarzeń może dotyczyć każdego z nas. To, że nie mamy objawów chorobowych nie musi oznaczać, że jesteśmy wolni od wirusa.

Page generated in 0.0202 seconds.