Z ostatniej chwili

Brązowy Krzyż zasługi dla Andrzeja Gzieło

2024-05-24 10:43:51 informacje
img

Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Andrzej Gzieło z Żarek odebrał dzisiaj 23 maja Brązowy Krzyż Zasługi z rąk wojewody śląskiego Michała Kopańskiego. Uroczystość odbyła się w Katowicach. Wzięli w niej udział: Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Adam Zamora, komendant powiatowy OSP Klemens Podlejski, Katarzyna Gzieło, strażak Rafał Śliwkowski.  Druha z Żarek doceniono za szczególne zaangażowanie na polu pożarnictwa i w zakresie wsparcia dla krwiodawstwa. 

Odznaczenie jest przyznawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli. Wniosek został złożony przez poprzedniego burmistrza Żarek Klemensa Podlejskiego. Uroczystość wręczenia została przygotowana już w ramach nowej kadencji samorządowej. 

Andrzej Gzieło jest obecnie komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach. W 2009 r. jako szeregowy druh zainicjował akcję poboru krwi w Żarkach. Do 2023 r. udało mu się zorganizować 50 akcji poboru krwi, podczas których zebrano ponad 450 litrów cennego leku. Sam jest Honorowym Dawcą Krwi. Działa również na polu charytatywnym. Dzięki jego wymiernej pomocy oraz zaangażowaniu OSP w Żarkach w 2017 r. została opłacona operacja dla ciężko chorego dziesięciolatka z Żarek Pawła Fiutka (rzadki przypadek guza mózgu). Od samego początku wojny na Ukrainie, bardzo aktywnie działała Ochotnicza Straż Pożarna w Żarkach pod kierunkiem komendanta Andrzeja Gzieło. Druhowie dołączyli się do „Akcji Życie” w Częstochowie, a zebrane dary trafiły bezpośrednio do rodzin z dziećmi, które uciekając z Ukrainy trafiły do Polski. Dzięki atmosferze, jaką stworzył Andrzej Gzieło, udaje się organizować akcje krwiodawstwa i charytatywne, przyciągnąć osoby, które wspierają działania OSP w Żarkach.

Page generated in 0.0164 seconds.