Z ostatniej chwili

Co się zmieni w rozkładach jazdy autobusów

2024-06-20 14:00:06 informacje
img

Od 1 lipca 2024 r. zostanie wprowadzony w częstochowskiej sieci komunikacyjnej nowy układ tras i rozkładów jazdy, opracowany na podstawie badań frekwencji na liniach MPK. Zostaną również skorygowane czasy przejazdów. W związku z tym nastąpi zmiana rozkładów jazdy WSZYSTKICH LINII autobusowych w Częstochowie. Poniżej szczegóły – linia po linii. 

Linia nr 10 

Na odcinku między Parkitką a ul. Bohaterów Katynia trasa pozostaje bez zmian. Następnie autobusy skręcą w ul. Jesienną, kończąc kursy na pętli JESIENNA. Częstotliwość kursowania będzie utrzymana na dotychczasowym poziomie, jedynie wcześnie rano w soboty (do godz. 7.00) autobusy pojadą co 30 minut. 

Linia nr 11 

Od pętli LEGIONÓW i KSSE KUSIĘCKA autobusy będą kursować bez zmian do Skweru Sokołów przy ul. Sobieskiego. Następnie przez Pułaskiego i św. Kazimierza (powrót św. Augustyna) do ul. św. Barbary. Następnie „jedenastka” nie pojedzie ul. św. Jadwigi, lecz przejmie całą dotychczasową trasę linii 21 (tj. Główna – Przejazdowa – Kolorowa – Busolowa – Lakowa – Kopalniana – Leśna – Ekonomiczna – DŹBÓW KSSE SKORKI). Zostanie również wprowadzony zupełnie nowy rozkład jazdy, lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów. 

Linia nr 12 

Pozostanie na trasie RAKÓW DWORZEC PKP – GNASZYN DWORZEC PKP, z częścią kursów do przystanku SZYBOWA, przy czym będzie ich nieco więcej niż do tej pory. Ponadto w dni robocze wakacyjne zostaną zlikwidowane kursy szczytowe, zmniejszy się częstotliwość z 20 na 30 minut, a w zamian linia 12 będzie obsługiwana niemal wyłącznie autobusami przegubowymi. 

Linia nr 13 

Trasa linii z Wierzchowiska przez Kiedrzyn, Tysiąclecie, centrum i Zawodzie do Kucelina, Walcowni i pętli HUTA ZAKŁAD TRANSPORTU pozostaje bez zmian. W porze wieczornej zostanie przesunięty na 21.10 kurs z Walcowni od poniedziałku do piątku. Ponadto na całej trasie mogą ulec niewielkim zmianom godziny odjazdów z uwagi na korektę czasów międzyprzystankowych. 

Linia nr 14 

Trasa z Rząsawy na Malowniczą i do Nierady pozostaje bez zmian. Nastąpi korekta czasów pomiędzy przystankami, co spowoduje niewielkie przesunięcia godzin odjazdów. Ponadto kursy z Rząsawy po godz. 14.00 i 15.00 w dni robocze szkolne i wakacyjne zostaną przesunięte o 3-4 minuty później niż dotychczas. 

Linia nr 15 

Od KUKUCZKI do ul. Dekabrystów będzie kursować bez zmian, następnie przez Dąbrowskiego, Nowowiejskiego i Korczaka (powrót przez Śląską i Kilińskiego), aleję Bohaterów Monte Cassino – z podjazdem do dworca PKP Częstochowa Stradom, dalej prosto do przystanku „Jagiellońska”. 

Następnie „piętnastka” przejmie całą dotychczasową trasę linii 19, czyli pojedzie przez: Orkana, aleję 11 Listopada, Jesienną, Rakowską, Limanowskiego, Okrzei, Łukasińskiego, Raków Dw. PKP, aleję Pokoju do pętli KUCELIN, a część kursów dojedzie ul. Korfantego do pętli WALCOWNIA lub HUTA ZAKŁAD TRANSPORTU. Przez większość dnia roboczego szkolnego i wakacyjnego linia 15 po zmianie trasy będzie kursować co 20 minut. W soboty co pół godziny, a w niedziele i święta – średnio co 45 minut. 

Linia nr 16 

Trasa i rozkład jazdy pozostają bez zmian, nie licząc drobnych korekt z powodu zmian czasu przejazdu pomiędzy przystankami. Ponadto ostatni kurs z pętli BIALSKA wieczorem będzie wykonywany o 7 minut później niż dotychczas. 

Linia nr 17 

Trasa i rozkład jazdy pozostają bez zmian, nie licząc drobnych korekt w czasach przejazdu, co spowoduje przesunięcia kursów o ok. 2-3 minut. Nowością będzie to, że od poniedziałku do piątku pojawią się kursy w okolicach godzin 6.00, 14.00 i 22.00, które zostaną przedłużone z Liszki Dolnej prosto ul. Busolową, a następnie Leśną i Ekonomiczną do pętli DŹBÓW KSSE SKORKI. Podobnie będzie w soboty, ale tylko na godziny 6.00 i 14.00. 

Linia nr 18 

Trasa i rozkład jazdy pozostają bez zmian, minimalnie zostaną skorygowane czasy przejazdu pomiędzy przystankami. 

Linia nr 19 

Trasa tej linii ulegnie diametralnej zmianie. Będzie ona kursować codziennie co 60 minut, na ul. Ikara będąc uzupełnianą w godzinach szczytu w dni robocze dodatkowymi kursami linii 26. Trasa zmienionej „dziewiętnastki” jest następująca: ŻABINIEC – Ikara – św. Rocha – Rynek Wieluński – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Pułaskiego – Sobieskiego – al.  Wolności – Rondo Mickiewicza – 1 Maja – al. Bohaterów Monte Cassino – Piastowska – Sabinowska – Jagiellońska – Bór – Korkowa – Brzeziny-Kolonia – BRZEZINY. 

Uwaga: w dni robocze w godzinach szczytu oraz w soboty rano, część kursów po obsłużeniu przystanku BRZEZINY zawróci do Brzezin-Kolonii i pojedzie prosto do Wrzosowej, Huty Starej B, Huty Starej A i Poczesnej, kończąc kursy na przystanku POCZESNA BOCIANIA GÓRKA (zastępując tam linię nr 15). 

 

• Linia nr 20 

Trasa pozostaje bez zmian, przy czym z uwagi na pojawienie się nowej linii „19” między Korkową a Brzezinami, niektóre kursy „dwudziestki” będą skrócone do pętli KORKOWA. Ponadto w dni robocze – z uwagi na niższą frekwencję – częstotliwość kursów zostanie obniżona z 30 na 40 minut. 

• Linia nr 21 

Zostaje ona wycofana i przestaje kursować. Jej rolę przejmie wydłużona linia 11 oraz zmieniona trasa linii 27. Pomimo likwidacji tego połączenia pasażerowie odcinków dotychczas obsługiwanych przez 21 zyskają więcej kursów dzięki innym liniom. 

• Linia nr 22 

Trasa GOMBROWICZA – ŁOJKI pozostaje bez zmian. W dni robocze szkolne w godzinach szczytu częstotliwość będzie wynosić 15 minut, a poza szczytem – 20 minut. Nieco mniej kursów będzie wykonywanych tylko w soboty wcześnie rano (do godziny 8.00). 

• Linia nr 23 

Trasa REJTANA – DŹBÓW KSSE SKORKI nie ulega zmianie. Nastąpi korekta czasów przejazdów pomiędzy przystankami, a w soboty rano zostanie dołożony dodatkowy kurs z Dźbowa po godz. 4.30. 

• Linia nr 24 

Od pętli KUKUCZKI do ul. Rakowskiej linia pojedzie bez zmian, następnie ul. Bohaterów Katynia do pętli BŁESZNO. Tym samym zostanie wycofana z ul. Jesiennej, gdzie zastąpi ją „dziesiątka” oraz linia 15 (silniejsza od wycofanej stamtąd „19”). Ponadto w dni robocze szkolne w godz. 6.30-8.00 wzrośnie częstotliwość kursowania z 15 na 12 minut. Rzadziej będzie kursować natomiast w weekendy wcześnie rano. Ulegnie zmianie także czas przejazdów pomiędzy przystankami. 

• Linia nr 25 

Trasa nie ulega zmianie. Autobusy nadal będą kursować w relacji MALOWNICZA – WYCZERPY OSIEDLE. Nastąpi niewielka korekta godzin kursów z uwagi na zmiany czasów przejazdów pomiędzy przystankami, a w soboty częstotliwość ulegnie obniżeniu z 30 na 45 minut. 

• Linia nr 26 

Trasa pomiędzy dzielnicą Mirów a pętlą GRABÓWKA pozostaje bez zmian. Nadal będą wykonywane również kursy przedłużone do gminy Mstów – do Siedlca i Srocka (od poniedziałku do piątku). Jako nowość, w dni robocze szkolne i wakacyjne, część kursów zostanie przedłużona z Grabówki do pętli ŻABINIEC, stanowiąc uzupełnienie „dziewiętnastki”. Częstotliwość kursowania nie ulega zmianie. 

• Linia nr 27 

W dalszym ciągu będzie kursować w relacji KSSE KUSIĘCKA – GNASZYN DOSPEL, ale na dwóch odcinkach zmieni przebieg: Pomiędzy Cmentarzem św. Rocha a Skwerem Sokołów będzie kursować przez św. Jadwigi, św. Barbary, 7 Kamienic i Pułaskiego (zastępując „jedenastkę”), zamiast przez Rynek Wieluński. Ponadto na Zawodziu pojedzie ul. Mirowską i Złotą do Legionów, gdzie zastąpi likwidowaną linię 21. 

Tak jak do tej pory, w weekendy większość kursów zostanie skrócona do skrzyżowania ulic Złotej i Legionów. 

Linia nr 28 

Pozostaje na trasie z Parkitki na Kucelin, z niektórymi kursami wydłużonymi do Walcowni lub Zakładu Transportu. Możliwe są niewielkie zmiany godzin kursów z uwagi na zmianę czasów przejazdów. 

Linia nr 29 

Trasa i rozkład jazdy nie ulegają zmianie, za wyjątkiem minimalnych korekt, spowodowanych korektą czasów przejazdów pomiędzy przystankami. 

Linia nr 30 

Trasa i rozkład jazdy nie ulegają zmianie, a przesunięcia godzin kursów mogą wynosić do 3 minut. Nadal będą wykonywane kursy do Srocka w dni weekendowe, a pozostałe dojadą do pętli w Siedlcu. Część kursów będzie się kończyć na pętli JASKRÓW WILLE. 

Linia nr 31 

Trasa pozostaje bez zmian, a rozkład jazdy zostanie skorygowany tylko o zmienione czasy przejazdów pomiędzy przystankami. 

Linia nr 32 

Trasa pozostaje bez zmian, z Wielkoborskiej do Stadionu Raków, część kursów wydłużono do Starej Gorzelni. Poza korektą czasów przejazdów pomiędzy przystankami, autobusy w soboty rano do 8.00 i wieczorem po 19.00 będą kursować nieco rzadziej, bo co 40 minut. Taka sama częstotliwość zostanie wprowadzona przez większość dnia w niedziele i święta. 

Linia nr 33 

Pozostaje w relacji PIŁSUDSKIEGO – WĄSOSZ, a minimalna korekta rozkładu jazdy wynika tylko z lepszego dostosowania czasów przejazdów do natężenia ruchu drogowego. 

Linia nr 34 

Pozostaje w relacji ANIOŁÓW PARK (zmiana nazwy przystanku końcowego, ale w tej samej lokalizacji) – OLSZTYN RYNEK, z częścią kursów skróconych do Kręciwilka. W dni robocze wakacyjne zostaną dodane rano 2 dodatkowe kursy z Olsztyna. 

Linia nr 35 

Ze względu na znacznie większe zainteresowanie połączeniem, linia będzie skierowana przez Dąbie (od Legionów przez Orlik- Rückemanna, Hutników, Orlą, Gilową i aleję Pokoju). Następnie od przystanku Raków Dworzec PKP pojedzie tak jak dotychczas, do ZAJEZDNI MPK. 

W dni robocze szkolne i wakacyjne pojawią się dodatkowe kursy w godzinach szczytu, w zamian zostanie ograniczona częstotliwość w popołudnia i wieczory w soboty i niedziele. 

Linia nr 37 

Trasa pozostaje bez zmian, a rozkład jazdy ulegnie nieznacznej korekcie na skutek zmienionych czasów przejazdów. 

Linia nr 38 

Trasa i rozkład jazdy pozostaną niezmienione, za wyjątkiem korekty czasu przejazdów pomiędzy przystankami. 

Linie podmiejskie nr 53, 65 i 68 

Ich trasy z gminy Poczesna pozostają bez zmian, a w Częstochowie nadal będą się kończyć na przystanku ZAJEZDNIA MPK. Możliwe są minutowe przesunięcia kursów na skutek zmiany czasów przejazdów. 

Linia nr 80 

Trasa i rozkład jazdy nocnej linii autobusowej pozostają bez zmian, za wyjątkiem nieznacznej korekty czasów przejazdów. 

Bez dodatków w niedziele handlowe 

Od 1 lipca żadna linia nie będzie miała dodatkowych kursów w niedziele handlowe. W zamian na liniach nr 12, 22, 24 oraz 34 będą pojawiały się autobusy przegubowe. 

Zmiany w nazwach przystanków 

Wraz ze zmianami rozkładów jazdy wszystkich linii zostaną wprowadzone zaktualizowane lub poprawione nazwy niektórych przystanków. Ich lista jest następująca: 

 • Drogowców – ANIOŁÓW PARK 
 • Batalionów Chłopskich I – CYGANOWSKIEGO 
 •  Powstańców Warszawy – GWINTOWA 
 • Złota (na ulicy Złotej) – ZŁOTOGÓRSKA 
 • Turbinowa – STERNICZA 
 • Zbyszka – JURANDA 
 •  
 • Zgłoszenia uwag i informacja o komunikacji 
  Wobec znaczącej skali zmian tras i rozkładów jazdy, możliwe jest zgłaszanie uwag i wniosków. Są one przyjmowane drogą elektroniczną na adres imik@czestochowa.um.gov.pl oraz listownie do Urzdu Miasta Częstochowy, ul. Ślska 11/13, 42-217 Czstochowa
  Pod numerem telefonu (34) 370 73 95 można natomiast uzyskać INFORMACJĘ na temat tras i rozkładów jazdy oraz dopytać, jak najlepiej przemieścić się z jednego miejsca w drugie.

Page generated in 0.0164 seconds.