Z ostatniej chwili

Ćwiczenia ratownictwa wodnego na „Adriatyku”

2020-07-30 12:39:08 informacje
img

Częstochowscy strażnicy miejsc wspólnie z policjantami zabezpieczali środowe ćwiczenia na „Adriatyku” w Parku Wypoczynkowym Lisiniec, prowadzone przez Straż Pożarną i ratowników wodnych WOPR - informuje częstochowska Straż Miejska.

Trwają letnie wakacje 2020. Wiele osób wypoczywa już nad wodą, czy to w Polsce, czy w ciepłych krajach. Wiele osób spędza też wolny czas w Parku Wypoczynkowym Lisiniec. Okolice parku często patrolują strażnicy miejscy z psem służbowym Prima, policjanci czy patrole konne Policji. W Parku Wypoczynkowym Lisiniec można również spotkać patrole mundurowych na rowerach. Wszystko po to, by mieszkańcy w spokoju wypoczywali podczas swoich urlopów.

Zdarzają się jednak osoby, które nie stosują się do regulaminu Parku Wypoczynkowego Lisiniec i pływają „na dziko” w miejscach, gdzie nie ma ratowników. 

W środę na „Adriatyku” były prowadzone ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Straży Pożarnej, WOPR, a także Policji i Straży Miejskiej.

Straż Miejska w Częstochowie przestrzega przed niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami nad wodą. Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i zażywać innych substancji odurzających, które są częstą przyczyną utonięć. Do basenu czy zbiornika wodnego należy wchodzić, stopniowo schładzając ciało wodą. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokiem termicznym.

Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody: najpierw należy zbadać grunt i głębokość, a następnie zastanowić się nad wykonaniem skoku. Apeluje też, aby skoki na tzw. „główkę” wykonywać – jeśli już bardzo chcemy – wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Pamiętajmy „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Latem częstochowska Straż Miejska będzie patrolować okolice Parku Wypoczynkowego Lisiniec i dbać, by mieszkańcy miasta wypoczywali w spokoju.

Fot. Materiały częstochowskiej Straży Miejskiej

Page generated in 0.0127 seconds.