Z ostatniej chwili

Cyberprzestępca trafił do aresztu

2021-12-19 19:51:32 informacje
img

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Częstochowie zatrzymali w piątek 10 grudnia 20-latka z województwa dolnośląskiego, który wspólnie z zatrzymanym w sierpniu 18-latkiem oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Łupem oszustów padł wtedy towar o wartości ponad 90 tys. zł. Na wniosek częstochowskiej prokuratury 20-latek na 3 miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia - informuje częstochowska Policja.
Policjanci na co dzień zwalczający cyberprzestępczość wpadli na trop oszustów, którzy postanowili wzbogacić się kosztem internautów. Praca operacyjno-rozpoznawcza i współpraca z jednym z częstochowskich sklepów prowadzących sprzedaż internetową doprowadziły kryminalnych do oszustów.
20-latek wspólnie z 18-letnim kolegą z województwa wielkopolskiego zamieszczali w Internecie fikcyjne oferty pracy. Od zainteresowanych jej podjęciem wyłudzali pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawali konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać złotówkę. W rzeczywistości wykonany przelew uruchamiał procedurę kredytową w banku i osoba zainteresowana pracą nieświadomie kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny w sklepie internetowym. Następnie towar trafiał do rąk oszusta, który sprzedawał go na portalach ogłoszeniowych po znacznie zaniżonych cenach. W ciągu zaledwie 4 miesięcy oszukali w ten sposób kilkaset osób, które przekazały im swoje dane. 29 z nich nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty. W sierpniu policjanci zatrzymali do tej sprawy 18-latka, w piątek 10 grudnia wpadł jego 20-letni wspólnik. Młodym oszustom grozi do 8 lat więzienia.
Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0233 seconds.