Z ostatniej chwili

Czas na Juromanię

2023-09-15 11:05:05 informacje
img

Jak co roku, w trzeci weekend września Jura Krakowsko-Częstochowska będzie tętniła rytmami Juromanii – cyklu imprez organizowanego wspólnie przez województwa śląskie i małopolskie. Odbędzie się już po raz szósty – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Z roku na rok popularność tego wydarzenia wzrasta, a bogaty program atrakcji przyciąga tysiące miłośników historii, krajobrazów i walorów przyrodniczych oraz kulinarnych regionu. Juromania ma w sobie także ogromny potencjał edukacyjny. To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się w średniowieczny klimat zamków i warowni. Takiej okazji wręcz nie wolno przegapić. Zwłaszcza, że pogoda wciąż przywołuje lato, a nie jesień – zaprasza marszałek Jakub Chełstowski.

W ponad 50 lokalizacjach będzie można zobaczyć to wszystko, co na Jurze najpiękniejsze. Szczególnie, że czasem to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzać miejsca zwykle niedostępne. Impreza odbędzie się pod hasłem „Jura w klimacie”. Przesłanie motywu przewodniego opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do wyjątkowych walorów naturalnych, z drugiej zaś do niezwykłego nastroju, jaki panuje na Jurze.

Na miłośników historii czekają liczne wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować swoich sił w licznych warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych. Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jurajskich jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych smakołyków i podziwiać wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć niepowtarzalny jurajski klimat.

W województwie śląskim Juromania zawita m.in. do Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i do Klasztoru św. Barbary w Częstochowie, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Podlesic i Jaskini Głębokiej, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów i Siewierza oraz pod Okiennik Wielki, gdzie pod okiem ratowników Jurajskiej Grupy GOPR będziemy mogli spróbować wspinaczki na najbardziej rozpoznawalnej skale Jury.

Program Juromanii 2023

Fot. www.juromania.pl

Page generated in 0.0161 seconds.