Z ostatniej chwili

Częstochowa gotowa na „Akcję Zima”

2021-11-02 12:14:42 informacje
img

Miejski Zarząd Dróg informuje, że przeprowadzono odbiór specjalistycznego sprzętu, którego używać będzie firma wykonująca usługę utrzymania dróg w mieście w sezonie zimowym. Formalnie „Akcja Zima” rozpoczyna się w Częstochowie 1 listopada, a swój finał ma z końcem kwietnia. 

Do walki ze śniegiem i lodem na drogach, chodnikach i obiektach w mieście zadysponowanych będzie maksymalnie m.in.: 21 zestawów pługopiaskarek, 16 aut ciężarowych z pługami, 5 uzbrojonych w niezbędny osprzęt traktorów, 2  mikrociągniki do odśnieżania chodników oraz 2 potężne auta z wirnikami do zastosowania w przypadku skrajnie niekorzystnych, zimowych warunków atmosferycznych. W gotowości do prac ręcznych, wspomagających pracę maszyn, pozostanie 40-osobowa grupa pracowników, którzy będą wykonywali potrzebną robotę tam, gdzie nie sposób wykorzystać pojazdy mechaniczne np. do oczyszczania i posypywania kładek czy 9 tys. m kw. przejść dla pieszych. 

Przewiduje się, że w sezonie zimowym do wykorzystania potrzebne będzie ok. 4 tys. ton mieszanki solnej, która w dużej części została już także zabezpieczona na terenie bazy firmy. 

W ubiegłym roku „Akcja Zima” pochłonęła z miejskiej kasy więcej środków niż pierwotnie szacowano. Na ten sezon przewidywania zostały więc skorygowane, a budżet, który trzeba zabezpieczyć na ten cel, oscyluje w okolicach 13 mln zł brutto. Przypomnijmy, że firma wykonawcza świadczy usługę całorocznego utrzymania dróg, którego zima jest częścią. Umowa, którą wyłoniony w przetargu wykonawca związany jest z miastem, obowiązuje łącznie przez trzy lata. Trwa drugi rok realizacji usługi – informuje Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg.

Page generated in 0.0201 seconds.