Z ostatniej chwili

Częstochowa w latach II wojny światowej

2022-01-13 10:51:32 informacje
img

Z okazji 77. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej w Częstochowie Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” zapowiada na poniedziałek 17 stycznia o godz. 17.00 projekcję filmu dokumentalnego „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”. 

W filmie zobaczymy obronę Częstochowy z września 1939 r., codzienne życie mieszkańców miasta z tamtych lat, tragiczną zagładę społeczności żydowskiej. Terror, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale również opór i walkę o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa.

Producentem filmu jest Studio Filmowe Kas Film, scenariusz: Zbisław Janikowski i Krzysztof Kasprzak, realizacja - Krzysztof Kasprzak, montaż - Robert Nawrot. Film otrzymał III nagrodę w kategorii filmów edukacyjnych na XXXV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów 2020.

Po projekcji swoimi wspomnieniami z tego okresu podzieli się Janusz Mielczarek. 

Projekcja w ramach DKF „Rumcajs” odbędzie się w Klubie „Politechnik” (al. Armii Krajowej 23/25). Wstęp wolny - informuje Krzysztof Kasprzak.

A o godz. 18.00 - już jako regularny klubowy seans -  zobaczymy komedię produkcji francuskiej „Fantazje”.

W zderzeniu ze swoimi fantazjami, sześć par próbuje zgłębić ukryte strony swojego intymnego życia. Sześć pytań o źródło przyjemności: od odgrywania ról poprzez ekshibicjonizm aż do abstynencji. Sześć historii opartych na tym samym motywie dotyczącym pragnień w dzisiejszych czasach. Chodzi jednak nie tylko o swoje pragnienia, ale także o pragnienia innych...   

Reżyseria: David Foenkinos / Stéphane Foenkinos. Obsada: Denis Podalydès, Suzanne Clément, Monica Bellucci.

Ilustracją tekstu jest kadr z filmu „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”. 

Page generated in 0.0241 seconds.