Z ostatniej chwili

Druga tura wyborów - ważne terminy

2020-07-07 12:37:57 informacje
img

Wtorek 7 lipca to ostatni termin dopisania się do spisu wyborców na II turę wyborów prezydenckich w miejscowości innej niż ta, w której się mieszka na stałe. A do 10 lipca (najbliższego piątku) można pobrać z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania, umożliwiające oddanie głosu w dowolnym obwodzie w Polsce, za granicą bądź na polskim statku - przypomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

Według Ministerstwa Cyfryzacji, blisko 400 tys. Polek i Polaków – w związku z planowanymi wyjazdami bądź urlopami –  dopisało się do spisu wyborców w gminie, w której przebywali podczas I tury (28 czerwca). Według Państwowej Komisji Wyborczej, jeśli dopisaliśmy się do spisu wyborców poza miejscem naszego zamieszkania podczas I tury, również podczas II tury jesteśmy do tego spisu przypisani (czyli będziemy mogli oddać głos w obwodzie, w którym zrobiliśmy to w I turze).

Aby przepisać się z powrotem do swojego macierzystego spisu wyborców (w miejscu zamieszkania), trzeba pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – niestety w urzędzie, w którym oddało się głos w I turze. Można to załatwić osobiście bądź poprzez pełnomocnika.  

Każda osoba wpisana do rejestru wyborców miasta Częstochowy, która obecnie, przed II turą zamierza zmienić miejsce pobytu – np. wyjechać na urlop - może w Urzędzie Miasta otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania.

By otrzymać zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania i macierzystym obwodem, wyborca wpisany do rejestru wyborców składa wniosek w Urzędzie Miasta Częstochowy, w Wydziale Spraw Obywatelskich, przy ul. Waszyngtona 5, w pokoju 111 (sala obsługi), I piętro, w godzinach pracy urzędu .

Chęć głosowania poza miejscem zamieszkania w II turze można zgłosić do 10 lipca włącznie (jeżeli ktoś załatwiał wcześniej zaświadczenie na I i II turę – nie musi tego, oczywiście, ponownie robić).

Wzór wniosku udostępniany jest na miejscu, można go również pobrać ze strony internetowej www.czestochowa.pl - http://www.czestochowa.pl/page/file.php?id=8714

II tura wyborów Prezydenta RP odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 lipca.  W lokalach obowiązywać będą nowe regulacje sanitarne w związku z koronawirusem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, w środku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Będzie obowiązywał także nakaz zakrywania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00.    

 

Page generated in 0.0163 seconds.