Z ostatniej chwili

Dwa wernisaże młodych

2022-07-02 15:25:20 informacje
img

Obrazy z pracowni związanych z Częstochową artystów – Emilii Dudziec i Aleksandra Szumlasa – zostaną udostępnione w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) w sobotę 2 lipca o godz. 17.00.
Ekspozycja prac Emilii Dudziec nazywa się „Ranka na dłoni”. Tytuł to parafraza powiedzenia „mieć serce na dłoni” – czyli cechować się serdecznością, uczynnością, szczerością. Prace artystki obracają się wokół współczesnej wrażliwości i empatii. Punktem wyjściowym dla artystki, która nad cyklem zaczęła pracować dwa lata temu, jest poszukiwanie ulgi, sposobu na poradzenie sobie ze zranieniem. Pozornie odległe od siebie motywy pojawiające się na tych obrazach mają być syntezą doświadczeń, bodźców, przemian, z którymi ludzie konfrontują się od roku 2020 – roku początku pandemii – do chwili obecnej.   
Emilia Dudziec (czasami posługująca się za pseudonimem Obite Łokcie) to artystka wizualna oraz animatorka kultury, m.in. współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ! Ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy. W dorobku ma murale – w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu czy w częstochowskich lokalizacjach, jak Miejska Galeria Sztuki (w duecie z Agatą Lankamer) czy cukiernia „Szypułka”. Zajmuje się również kuchnią –  przygotowuje potrawy z roślin. W działaniach skupia się na idei gościnności oraz kreowaniu bezpiecznych przestrzeni do wymiany wrażliwości.
„Światy bezpodstawne” to wystawa autorska Aleksandra Szumlasa. Autor ma nadzieję, że jego prace przemówią swoją prawdziwością i przyznaje, że jest ciekawy, co wyniknie z ich konfrontacji z krytycznym widzem. Twórca urodził się w 2001 r. w Częstochowie. W 2021 r. zdobył dyplom z wyróżnieniem w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w zakresie muralu. Obecnie kształci się na Wydziale Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ma na koncie m.in. pierwsze miejsce w konkursie „Czym Galeria?” (2019) w ramach projektu Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie czy wyróżnienie w konkursie „Wariacje na temat twórczości Juliana Tuwima” w tym samym roku. Niedawno brał udział w 10. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego „Rysować ∞” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Był również uczestnikiem stażu w Portugalii –  zrealizował wówczas projektu „Nowoczesne projektowanie produktu folkowego w wielokulturowej Europie”.

Galeria Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-20.00. Wstęp wolny.

Page generated in 0.0165 seconds.