Z ostatniej chwili

Dzikie zwierzęta na drogach!

2020-04-29 13:30:40 informacje
img

W ostatnich dniach na drogach powiatu kłobuckiego doszło do kilku kolizji z udziałem dzikich zwierząt. Sarny, dziki czy lisy wiosną częściej wychodzą na nasze drogi, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Kłobuccy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdów przez las, ale także w pobliżu łąk czy pól.
Dzikie zwierzęta na drodze można spotkać przez cały rok, jednak w okresie wiosennym zdarza się to częściej, a tym samym wzrasta ryzyko wypadku lub kolizji z udziałem sarny, dzika czy lisa. Na drogach powiatu kłobuckiego tylko w miniony poniedziałek i wtorek odnotowano 6 takich zdarzeń.
Należy pamiętać, by nie lekceważyć znaku drogowego „Dzikie zwierzęta”. Widząc go, jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu w myśl zasady „im wolniej jedziesz, tym więcej czasu masz na reakcję”. Ważne jest również, aby obserwować nie tylko drogę, ale także pobocze. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę na drodze lub przy drodze, należy natychmiast zwolnić.
Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, a w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, dzika czy wilka, bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach - za nim mogą podążać kolejne. Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny - zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne - może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zawiadomić Policję.
Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdów przez las, ale także w pobliżu łąk czy pól.
Fot. Materiały kłobuckiej Policji

Page generated in 0.0152 seconds.