Z ostatniej chwili

Edukacja regionalna łączy pokolenia

2025-06-02 12:34:55 informacje
img

W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się 29 maja konferencja poświęcona edukacji regionalnej i ponadregionalnej – spotkanie przedstawicieli szkół, przedszkoli i miejskich instytucji, którzy pokazują, jak w praktyce budować więź z miejscem, w którym się żyje – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wydarzenie zainaugurował krótki, ale pełen symboliki występ artystyczny uczennic I LO im. Juliusza Słowackiego.

W programie znalazły się trzy wystąpienia tematyczne – każde z innego poziomu edukacyjnego i perspektywy. Tomasz Szczygłowski, dyrektor I LO, opowiadał o tym, jak ewoluowała edukacja regionalna w Częstochowie i  jakie niesie ze sobą korzyści. Aleksandra Nocuń, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 7 pokazała, że edukacja regionalna może zaczynać się bardzo wcześnie – już w przedszkolu, poprzez zabawę, opowieści, spacery i kontakt z tradycją. Daniel Zalejski z Urzędu Miasta mówił o wymiarze międzynarodowym – o współpracy Częstochowy z miastami należącymi do stowarzyszenia Shrines of Europe, a także o związkach kultury własnego regionu z kulturą narodową i europejską.
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, otwierając wydarzenie, podkreślił, że edukacja regionalna nie jest jedynie teorią.
– Młodzi ludzie najlepiej poznają swój region, gdy mają z nim bezpośredni kontakt – np. zwiedzając ciekawe miejsca czy spotykając inspirujące osoby „stąd” – powiedział, dodając, że siłą edukacji są nauczyciele i ich pomysłowość, bo to oni potrafią stworzyć sytuacje, które łączą dzieci i młodzież z najbliższym otoczeniem.

Częstochowa od kilku lat rozwija program edukacji regionalnej w szkołach podstawowych. Rozpoczęty z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji Rafała Piotrowskiego projekt obejmuje już wszystkie miejskie podstawówki. Uczniowie klas szóstych poznają historię swojego miasta w ramach przedmiotu „Częstochowa – moje miasto”, a w jego ramach odbyły się już dziesiątki lekcji poświęconych sztuce, literaturze, folklorowi czy samorządności. Tradycją stały się również coroczne podsumowania w formie Turnieju Wiedzy i Gry Miejskiej.

Konferencja pokazała, że edukacja regionalna to coś więcej niż szkolny przedmiot – to droga do budowania tożsamości, zrozumienia i dumy z miejsca, w którym się żyje. To także okazja do spojrzenia szerzej – na kulturę, historię i wspólne europejskie dziedzictwo.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM

Page generated in 0.0191 seconds.