Muzeum Częstochowskie zaprasza z tej okazji do dwóch obiektów, które powstały dzięki archeologom – do rezerwatu na Rakowie i podziemi Starego Rynku. Będzie też wykład o tym, jak nasi praprzodkowie zamieniali meteoryty w przedmioty użytkowe - zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Europejskie Dni Archeologii mają swój początek we Francji, a do Polski trafiły w 2019 r. Patronuje im Sekretarz Generalny Rady Europy. To cykl wydarzeń organizowanych w trzeci weekend czerwca. Na całym kontynencie archeolodzy i edukatorzy oprowadzają wtedy po wystawach, zapraszają na prelekcje, warsztaty i pikniki prezentujące dziedzictwo archeologiczne. Dzięki temu udaje się przybliżyć dorobek tej dyscypliny osobom wcześniej nią niezainteresowanym i pokazać różnorodność obecnej archeologii – z jej poszerzającym się polem badawczym i arsenałem metod naukowych. W 2023 r. ponad 50 podmiotów w Polsce przygotowało 115 wydarzeń, a w zeszłym było to już ponad 150 wydarzeń i 65 organizatorów.
W organizację Europejskich Dni Archeologii znowu włączają się instytucje z całego kraju – w naszym mieście jest to Muzeum Częstochowskie, dysponujące dwoma stanowiskami archeologicznymi prezentowanymi in situ, czyli tam, gdzie zostały odkryte.
Oto program tegorocznych Europejskich Dni Archeologii w Częstochowie:
„Gdy bogactwo spadało z nieba: prehistoryczne żelazo meteorytowe z Częstochowy i nie tylko” – 13 czerwca (piątek), godz. 17.00–18.00, Ratusz, al. NMP 45, wstęp 1 zł
Wykład dr. Karola Dzięgielewskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; badacz zajmuje się m.in. pochodzeniem surowca żelaznego w okresie halsztackim oraz wykorzystaniem meteorytów żelaznych do produkcji wyrobów pradziejowych na ziemiach polskich.
W zbiorach Muzeum Częstochowskiego znajduje się 5 unikatowych ozdób z wczesnej epoki żelaza (750–600 p.n.e.), wykonanych z żelaza meteorytowego. Jedną można zobaczyć na stałej wystawie „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość” w Ratuszu (al. NMP 45). Pozostałe prezentowane są na wystawie „Z mroku dziejów” w Rezerwacie Archeologicznym (ul. Łukasińskiego 20).
„60. rocznica otwarcia Rezerwatu Archeologicznego w Częstochowie-Rakowie i jego osobliwości” – 14 czerwca (sobota), godz. 12.00–13.30, Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20, wstęp 15 zł
Będą to warsztaty tworzenia przedmiotów w glinie połączone z oprowadzaniem kuratorskim z Gertą Bielińską (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr. 504 757 502)
Unikatowy na mapie Polski Rezerwat Archeologiczny mieści fragment nietypowego cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z lat 750–600 p.n.e. in situ – czyli w miejscu odkrycia. Towarzyszy mu wystawa stała „Z mroku dziejów” przedstawiająca różne aspekty życia tamtej ludności i osobliwości związane z tym miejscem. W tym roku obchodzi 60. rocznicę istnienia. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ma makietę tyflograficzną cmentarzyska oraz przewodnik w alfabecie Braille`a.
„Najstarszy częstochowski ratusz” – 15 czerwca (niedziela), godz. 15.00–16.00, Stary Rynek 1, wstęp 10 zł
Oprowadzanie kuratorskie z Magdaleną Wieczorek-Szmal. Na Starym Rynku od 2021 r. funkcjonuje obiekt mieszczący relikty piwnic pierwszego miejskiego ratusza. Towarzyszy im wystawa stała „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”, na której prezentowane są artefakty pochodzące z badań wykopaliskowych na Starym Mieście. Chronologiczny zakres ekspozycji w podziemiach obejmuje czasy funkcjonowania Ratusza – okres od XVI do pocz. XIX w. – i przybliża jego historię na tle dziejów miasta.
Na zdjęciu: fragment wystawy w podziemiach Starego Rynku
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta