Z ostatniej chwili

Finał jubileuszowych „Klimatów…”

2022-11-28 13:29:41 informacje
img

W ubiegły piątek poznaliśmy laureatki i laureatów 15. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. Do 29 stycznia można oglądać nagrodzone prace w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego (III Aleja 47) – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Historia najpopularniejszego konkursu fotograficznego w Częstochowie rozpoczęła się w 2005 r. Powołał go do życia Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, który do dziś odpowiada za jego organizację. Współorganizatorem jest Muzeum Częstochowskie, w którego obiektach prezentowana jest zawsze wystawa pokonkursowa. Początkowo najlepsze zdjęcia pokazywano w Pawilonie Wystawowym, następnie w Ratuszu, a obecnie w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 49. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Adam Markowski.

Przez lata „Klimaty Częstochowy” odbywały się co roku. Wyjątkiem były pandemiczne lata 2019 i 2020. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa, piętnasta w historii fotograficznego przedsięwzięcia.

„Klimaty…” mają ukazać walory kulturowe, architektoniczne, przyrodnicze i turystyczne Częstochowy. Zamiarem organizatora jest pozyskanie i prezentacja fotografii obrazujących zainteresowanie przejawami życia w jego różnorodnych dziedzinach. Mile widziane jest niebanalne potraktowanie „klimatów”, gdzie głównym motywem jest człowiek, środowisko, w którym żyje oraz wydarzenia, w jakich uczestniczy.

W 15-letniej historii „Klimatów Częstochowy” nadesłano ponad 11 tys. zdjęć! Jego uczestnikami są zarówno pasjonaci fotografii, jak i zawodowcy.

W ramach jubileuszowej odsłony konkursu trud dokonujących oceny prac przyjęli na siebie: Justyna Janus, Kamila Skorek, Łukasz Stacherczak i Dariusz Gawroński. Obrady jury odbyły się 20 października. Pod ocenę wzięto 314 prac 84 autorów. Po naradach, do wystawy pokonkursowej wybrano 40 zdjęć 23 autorów.

W tym gronie znaleźli się: Mikhail Averyn, Marcin Cekus, Piotr Cieślak, Mateusz Gonera, Katarzyna Gwara, Jacek Kamiński, Rafał Kuliński, Marek Lapis, Grzegorz Libiszewski, Łukasz Majewski, Grzegorz Misiak, Rafał Młyńczak, Kamil Pawlik, Tomasz Pietruszka, Wiktoria Rakocz, Sebastian Respondek, Grzegorz Skowronek, Maciek Skowronek, Piotr Tomala, Jan Ulicki, Dominik Windorpski, Aleksander Van i Tomasz Zając. 

 

 

NAGRODZENI W 15. EDYCJI KONKURSU

(w kolejności od wyróżnień do pierwszej nagrody)

VI wyróżnienie - Mikhail Averyn za fotografię „Mglista Jasna Góra”

V wyróżnienie - Katarzyna Gwara za fotografię „Niecodzienna codzienność”

IV wyróżnienie - Rafał Młyńczak za fotografię „W cieniu klasztoru”

III wyróżnienie - Aleksander Van za fotografię „Duch panny młodej”

II wyróżnienie - Grzegorz Skowronek za fotografię „Modlitwa”

I wyróżnienie - Aleksander Van za fotografię „Wiosna 2022”

________________________________________

 

III nagroda oraz 700 zł  - 

Wiktoria Rakocz za fotografię „Częstochowa” 

 

II nagroda oraz 1100 zł -

Maciek Skowronek za fotografię „Solidarność”

 

I nagroda oraz 1900 zł -

Jacek Kamiński za fotografię „bez tytułu”

 

Na zdjęciach laureaci i organizatorzy 15. Klimatów Częstochowy – fot. Artur Kucharski oraz praca, za którą przyznano główną nagrodę, fot.  Jacek Kamiński

Page generated in 0.016 seconds.