Z ostatniej chwili

Frytka Off już w sobotę na Lisińcu

2022-06-24 11:53:30 informacje
img

W sobotę 25 czerwca do Parku Lisiniec wraca Frytka OFF. Na festiwalowej scenie zobaczymy m.in. Brodkę, Tie-Break i Pro8L3m. W tym roku częstochowska muzyczna impreza obchodzi 10. urodziny – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Przez te wszystkie lata Frytka OFF zdążyła stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy. Takim, które zawsze gromadzi ogromną rzeszę fanów dobrego grania i gwarantuje wysoki artystyczny poziom.
- Podstawowym celem, jaki stawiamy sobie w tym roku, jest ponowne – po pandemicznej przerwie – przywołanie atmosfery i stworzenie pozytywnej aury, w której tysiące ludzi jest blisko siebie, cieszy się swoją obecnością i wspólnie bawi się przy dobrej muzyce – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk w czasie plenerowego briefingu zapowiadającego festiwal w Parku Lisiniec. – W tym sezonie zaprosimy także jeszcze m.in. na Dni Częstochowy, w czasie których świętować będziemy 40-lecie T.Love oraz Festiwal Kolorów. Planujemy też Senioralia i imprezę sylwestrową.

Na sobotnią Frytkę, na którą wstęp jest wolny, zapraszał – obok prezydenta miasta – także zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, a Aleksander Wierny – szef miejskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu wspominał o ważnych częstochowskich akcentach na festiwalowej scenie: legendarnym Tie-Breaku oraz kontrowersyjnej Dziarmie.

W czasie tegorocznej Frytki muzycznie znów będziemy się więc poruszać w obszarze szeroko rozumianej alternatywy. Na scenie spotkają się różne muzyczne gatunki, estetyki, pokolenia oraz sceniczne osobowości. Pojawią się zarówno ci już doskonale znani i docenieni – Brodka, Tie Break, Pro8L3m czy Mery Spolsky, jak i ci, którzy dopiero zdobywają polski rynek muzyczny i sympatię fanów – Zdechły Osa, Dziarma.

Na festiwalu nie zabraknie też zlotu foodtrucków i klubowego afterparty. Będzie wszystko, za co zdążyliście pokochać tę imprezę.

 

HIP-HOP W MUZEUM I RURZE 

Wcześniej, czyli w piątek 24 czerwca, w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica otwarta zostanie wystawa „SC 034 – początki częstochowskiego hip hopu”. To impreza towarzysząca 10. edycji Festiwalu Frytka OFF.

- Ta wystawa to próba opowiedzenia o częstochowskim aspekcie fenomenu kulturowego. Nasze miasto na przełomie wieków było ważnym ośrodkiem hip-hopowym w Polsce. Działo się dużo i intensywnie. przyszła pora, by odwołać się do wspomnień, do czasów kaset demo, szerokich spodni, graffiti na murach, zeszytów zapisanych rymami, tanecznych mat z kartonów, bitów zgrywanych na dyskietkach, pierwszych kontraktów płytowych, koncertów w Wakansie, Filutku, Iguanie -  mówi o idei wystawy jeden z jej głównych inicjatorów - Adam Florczyk z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.

Za ramy czasowe ekspozycji przyjęto lata 1995-2005. Częstochowski hip hop to zjawisko wieloaspektowe, dlatego ekspozycja to punkt wyjścia do dyskusji o lokalnych pionierach hip hopu i ich wkładzie w kulturalny dorobek naszego miasta.

Obok wystawy w piątek o godz. 22.00 w Klubie Rura przy al. NMP 38 odbędzie się hip-hopowy koncert „Powrót do korzeni”, w  którym wystąpią: Hurragun, Mikser, TRIP, Kixnare, DJ Pancho i DJ Gram. Koncert to rapowa podróż w czasie oraz wspomnienie rymów i bitów, które rządziły na częstochowskiej scenie prawie ćwierć wieku temu. To również muzyczny aneks do wystawy

 

Na wszystkie festiwalowe i towarzyszące imprezy wstęp jest bezpłatny.

 

25 czerwca 2022 (sobota)

Częstochowa, Park Lisiniec

duża scena

16.00 – Dziarma

17.30 – Zdechły Osa

19.00 – Tie Break

20.30 – Mery Spolsky

22.00 – PRO8L3M

23.30 – BRODKA

mała scena

17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00 sety dj’skie: BIERNASKI

______

after:

00.30 – RAT KRU

_________________________________________

od 16.00 – FRYTKA OFF FOOD TRUCKS

________________________

Imprezy towarzyszące:

 

24 czerwca 2022 (piątek)

godz. 19.00 – Wernisaż wystawy „SC 034 / POCZĄTKI CZĘSTOCHOWSKIEGO HIP HOPU” (Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, Park im. Staszica)

godz. 22.00 – koncert „Powrуt do korzeni” - Hurragun, Mikser, TRIP, Kixnare, DJ Pancho, DJ Gram (Klub Rura, Aleja Najświętszej Maryi Panny 38)

 

Page generated in 0.0162 seconds.