Z ostatniej chwili

Gmina Olsztyn produkuje prąd ze słońca

2021-12-01 15:08:27 informacje
img

Zakończyły się prace przy montażu instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej na potrzeby budynków użyteczności publicznej w gminie Olsztyn. Panele już produkują prąd – informuje Kamila Kubat z Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Gminy Olsztyn.

Fotowoltaikę zainstalowano dla Przedszkola w Olsztynie, Urzędu Gminy Olsztyn, Hali sportowej w Olsztynie, dwóch budynków szkół Podstawowych w Olsztynie, dla szkół w Biskupicach, Kusiętach, Turowie i Zrębicach.

Dwie instalacje: na urzędzie i szkole podstawowej przy ul. Zielonej w Olsztynie zlokalizowane są na gruncie, natomiast pozostałe na dachach budynków. Łączna ilość zamontowanych paneli to 431 szt. o łącznej mocy ok. 149 kWh.

Wytworzona energia elektryczna wygeneruje oszczędności dla gminy w perspektywie długofalowej, wykorzystywana będzie na bieżące potrzeby budynków. Praktycznie rachunki za energię zmniejszą się o ok. 70 procent.

Całkowita wartość projektu  „OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Olsztyn” to prawie 750 tys. zł, kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi 561.634,92 zł.

Inwestycja dofinansowana jest w ramach RPO Województwa Śląskiego dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.1.2. Odnawialne źródła energii – RIT.

Gmina aplikuje obecnie o środki na panele dla budynków prywatnych. Jak wynika z naszych informacji, sprawa rozstrzygnie się na przełomie tego i przyszłego roku.

Fot. Urząd Gminy Olsztyn

Page generated in 0.0221 seconds.