Instytut Pamięci Narodowej poszukuje osób chcących działać na rzecz upamiętnienia ofiar i osób represjonowanych w czasie niemieckiej okupacji z lat 1939-1945. Chodzi zarówno o pomoc w pozyskiwaniu danych, jak i propagowaniu całego przedsięwzięcia – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Od 2021 r. IPN samodzielnie realizuje program dokumentacyjny „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. Z inicjatywą Instytut wystąpił już w 2006 r., wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem z finansowym wsparciem IPN.
Podstawowym celem jest ustalenie imiennej listy obywatelek i obywateli II RP wszystkich narodowości, poddanych wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta. Efektem programu jest ogólnodostępna, internetowa baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej – straty.pl. Baza jest indeksem ofiar i represjonowanych – nie gromadzi skanów dokumentów, na których bazują wprowadzane informacje. Wskazuje jednak miejsca, gdzie dokumenty takie można odnaleźć.
Instytut poszukuje osób, które pomogą w:
- nagłaśnianiu programu i bazy straty.pl w lokalnych społecznościach, placówkach oświatowych, instytucjach kultury i mediach społecznościowych
- pozyskiwaniu nowych danych o osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką podczas II wojny oraz zachęcaniu ich rodzin do przesyłania do IPN informacji o bliskich, których jak dotąd nie ma w bazie straty.pl;
- budowaniu świadomości społecznej o tym obszarze działalności Instytutu.
Ze swojej strony IPN oferuje wolontariuszkom i wolontariuszom szkolenie i wsparcie merytoryczne, rozwój umiejętności komunikacyjnych, organizacyjnych i pracy w zespole.
Aby zostać wolontariuszką/wolontariuszem IPN, trzeba mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości oraz wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy online.
Formularz aplikacyjny kandydatki/kandydata oraz klauzulę informacyjną znajdziemy w plikach tekstowych na portalu IPN.
Przedsięwzięcie zaczyna się 31 października. Po zakończeniu wolontariatu jego uczestniczki i uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w tym całym ważnym społecznie, ogólnopolskim projekcie.
Zainteresowani proszeni są o przesłanie zgłoszenia na jeden z adresów e-mailowych danego oddziału bądź delegatury IPN. Oto lista tych adresów:
Oddział IPN w Białymstoku – e-mail: straty.bialystok@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Gdańsku – e-mail: straty.gdansk@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Katowicach – e-mail: straty.katowice@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Krakowie – e-mail: straty.krakow@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Lublinie – e-mail: straty.lublin@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Łodzi – e-mail: straty.lodz@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Poznaniu – e-mail: straty.poznan@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Rzeszowie – e-mail: straty.rzeszow@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Szczecinie – e-mail: straty.szczecin@ipn.gov.pl
Oddział IPN w Warszawie – e-mail: straty.warszawa@ipn.gov.pl
Oddział IPN we Wrocławiu – e-mail: straty.wroclaw@ipn.gov.pl
Delegatura IPN w Bydgoszczy – e-mail: straty.bydgoszcz@ipn.gov.pl
Delegatura IPN w Kielcach – e-mail: straty.kielce@ipn.gov.pl
Delegatura IPN w Olsztynie – e-mail: straty.olsztyn@ipn.gov.pl
Delegatura IPN w Opolu – e-mail: straty.opole@ipn.gov.pl
Delegatura IPN w Radomiu – e-mail: straty.radom@ipn.gov.pl