Z ostatniej chwili

Informacja o stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS

2020-07-10 11:53:40 informacje
img

W związku z pandemią koronawirusa w tym roku stan konta ubezpieczonego (IOSKU) będzie można sprawdzić tylko na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoby, które o to wystąpią, takie dane otrzymają w wersji papierowej – listem albo w placówce ZUS.

Informację o stanie konta ubezpieczonego na swoim profilu PUE znajdziemy w panelu ubezpieczonego, w zakładce „Informacja o stanie konta”. Tam zawarty jest plik „Informacja za 2019 rok”.  Warto go otworzyć i uważnie przeczytać, gdyż tak jak śledzimy stan naszych finansów na koncie bankowym, tak tutaj mamy możliwość analizowania wpływu składek, które będą miały wpływ na naszą emerytalną przyszłość.
Co zawiera IOSKU?

 - „Informacja o stanie konta ubezpieczonego” odwzorowuje stan naszych środków  na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 
W tym roku nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny w związku z wprowadzeniem przepisów o e-aktach. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998 roku, a przed 2019 rokiem.

W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok” można sprawdzić składki za 2019 rok. Jeśli ktoś jest członkiem OFE i ma subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE.

Twoja przyszła emerytura?

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat ( najpóźniej w 2019 r.), w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS  - zakładka „Hipotetyczna emerytura”.

- W tych wyliczeniach emerytury stosowane są dwa warianty. Jeden uwzględnia dalszą pracę ubezpieczonego aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odprowadzamy już składek i z tego mamy wyliczoną emeryturę - tłumaczy Beata Kopczyńska.

Warto mieć PUE

Założenie profilu PUE jest proste i nic nie kosztuje, a daje spore możliwości. Dzięki PUE można załatwiać wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi przez internet, bez wychodzenia z biura lub domu, także poza godzinami działania urzędów. Każdy użytkownik swojego profilu ma wgląd w swoje dane zgromadzone w ZUS, możliwość przekazania swoich dokumentów ubezpieczeniowych, złożenia wniosków, czy zadania pytania ZUS i otrzymania odpowiedzi. PUE daje też możliwość umówienia wizyty w ZUS na konkretny dzień i godzinę w ramach godzin pracy instytucji. Profil PUE posiada już ponad 4,4 mln osóbPUE można założyć samodzielnie poprzez stronę internetową www. zus.pl/pue lub bankowość elektroniczną. - Jeżeli ktoś ma problemy z założeniem bądź potwierdzeniem profilu, ZUS zaprasza do swych placówek, gdzie pracownicy sali obsługi klientów pomogą w rejestracji - zachęca rzeczniczka.

Page generated in 0.0161 seconds.