Z ostatniej chwili

Jak nie dać się oszukać przy zakupach przez Internet

2024-05-23 12:02:04 informacje
img

Wizyty w centrach handlowych oraz zakupy na targu to dla wielu z nas już tylko wspomnienie minionych czasów. Coraz częściej wybieramy inną formę zakupów. Bez wychodzenia z domu, korzystając z praktycznie nieograniczonego dostępu do internetu, przeglądamy ogłoszenia, żeby po kilku kliknięciach myszy lub przesunięciu palcem na ekranie naszego smartfona stać się szczęśliwym posiadaczem nowej rzeczy. Pochłonięci klikaniem w kolejne oferty nie możemy zapomnieć, że Internet to również miejsce pełne zagrożeń i osób, które tylko czekają, aby nas okraść! Co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów? Oto kilka przydatnych rad od policjantów.

W trakcie zakupów internetowych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż złodzieje nie próżnują i podobnie jak my, korzystają z sieci, choć głównie po to, aby wszelkimi możliwymi sposobami nas okraść. Pamiętajmy więc, że każdy może paść ofiarą przestępcy, niezależnie czy wystawiamy swoje przedmioty na sprzedaż, czy też chcemy coś kupić.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby w trakcie zakupów korzystać ze sprawdzonych i zaufanych witryn. Przed zakupem wybranego przedmiotu przejrzyjmy opinie innych użytkowników, którzy korzystali z usług konkretnego sklepu lub prywatnego sprzedawcy. W przypadku platform sprzedażowych, które umożliwiają przeprowadzanie transakcji między dwoma użytkownikami, zwróćmy szczególną uwagę na to, z kim się kontaktujemy.

Większość tego typu witryn udostępnia swoim użytkownikom komunikatory, dzięki którym możemy bezpośrednio skontaktować się ze sprzedającym, dlatego unikajmy nawiązywania konwersacji przez wiadomości e-mail, telefony, wiadomości SMS itp., które otrzymujemy poza portalem.

Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie klikać w przesłane linki! W trakcie zakupów, szczególnie od osób prywatnych, może się zdarzyć, że otrzymamy wiadomość z linkiem, który ma przenieść nas na stronę, gdzie szybko i bezpiecznie będziemy mogli dokonać płatności lub rzekomo odebrać należną kwotę za wystawiony towar. Wiele z takich adresów zawiera złośliwe oprogramowanie, przez które oszuści wchodzą w posiadanie naszych danych osobowych, czy danych logowania do bankowości elektronicznej, co w konsekwencji umożliwi im kradzież zgromadzonych na naszym koncie środków.

Złodzieje usiłują również wejść w posiadanie wspomnianych danych, polecając nam instalowanie różnych aplikacji. W wielu przypadkach ich działanie polega na śledzeniu m.in. naszych urządzeń mobilnych, czy naszej aktywności w sieci. W ten sposób również narażamy się na utratę oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym.

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy lub podejrzenia co do naszego kontrahenta, zawsze możemy skorzystać z opcji płatności za pobraniem. Wówczas opłacimy rachunek za zakupiony towar w momencie, kiedy trafi do naszych rąk i nie narazimy się przez to na nieotrzymanie przesyłki pomimo uiszczonej z góry opłaty.

Nie podawajmy nieznanym osobom kodów BLIK, haseł czy innych informacji wrażliwych. Korzystajmy ze sprawdzonych portali i nie wysyłajmy paczki z zamówieniem, dopóki nie otrzymamy zapłaty za wystawione na sprzedaż przedmioty.

Pamiętajmy, że ostrożności nigdy za wiele, a w grę wchodzą niejednokrotnie oszczędności gromadzone przez wiele lat na naszych kontach! – przestrzega mł. asp. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. 

Ilustracja: Materiały Policji 

Page generated in 0.0162 seconds.