Z ostatniej chwili

Jak oddaliśmy nasze głosy w Budżecie Obywatelskim

2022-09-19 00:27:05 informacje
img

Postawiliśmy zwłaszcza na przyrodę i kulturę. Na czworonogi w potrzebie i na drzewa. I na dostępne dla wszystkich nowości książkowe. Zdecydowaliśmy, że do realizacji pójdzie 155 różnych pomysłów - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
– Ta edycja BO pokazała niesłabnącą tendencję: częstochowianki i częstochowianie ciągle chcą zgłaszać swoje pomysły, promować je, w końcu wybierać – komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Frekwencji nie mamy się co wstydzić – niemal 20 tys. oddanych głosów to dobry wynik na tle innych polskich miast. Tak jak w zeszłym roku, najbardziej aktywny okazał się Kiedrzyn – jego mieszkankom i mieszkańcom serdecznie tego gratuluję!
Dzielnica Kiedrzyn może w tym roku pochwalić się bez mała 20-procentowym udziałem w wyborze zadań BO. Warto brać przykład z jej społeczności, bo za obywatelską aktywność jest „bonus” – zgodnie z zasadami naszego BO Kiedrzynowi wpadnie dzięki temu niemal 50,5 tys. zł do wykorzystania na zadania dotyczące dzielnicy. W całym mieście zagłosowało natomiast prawie 20 tys. osób (czyli blisko 10 proc. tych, którzy mogli z tego prawa skorzystać).   
Z poddanych pod głosowanie 455 projektów zadań do realizacji w przyszłym roku pójdzie 155. Zwycięzcą w kategorii „ogólnomiejskiej” jest bezapelacyjnie… Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. Na warty 260 tys. zł projekt, dzięki któremu placówka zyska specjalistyczną karmę, sprzęt weterynaryjny oraz wsparcie w promowaniu adopcji oddało głosy najwięcej z nas. W ogóle widać, że zależy nam na czworonogach i zieleni – na miejskim ekosystemie.  
– 18 proc. głosów to projekty związane z budową parkletów, parków, zazielenieniem, sadzeniem drzew – podsumowuje tegoroczne statystyki Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM. –  21 proc. głosów to z kolei zwierzaki – i te wolno żyjące, i mające właścicieli. Daje to niemal 40 proc. głosów na projekty, które możemy nazwać „ekologicznymi”.
W kategorii „dzielnicowej” często stawialiśmy na projekty dotyczące bezpłatnej sterylizacji kotów i psów, domków dla osiedlowych kotów, poprawy drzewostanu, sadzenia żywopłotów. Pod hasłem „Częstochowa na zielonym szlaku” oddaliśmy też w konkretnych dzielnicach głosy na sadzenie nowych drzew. Najwyraźniej życzymy sobie również, aby chętniej uprawianymi sportami stały się u nas… rugby i futbol amerykański. Ogólnodostępne treningi tych dyscyplin dla dzieci, młodzieży i dorosłych zyskały tyle głosów, że też „przeszły” wśród zadań dzielnicowych.
Wśród naszych preferencji mocno trzyma się też miejska infrastruktura oraz – i to warto odnotować z satysfakcją – kultura, ze wskazaniem na biblioteki. Chcemy, aby nie brakło tam wydawniczych nowości. I aby z korzystania ze zbiorów nie były wykluczone czytelniczki i czytelnicy ze szczególnymi potrzebami. Projekt „Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie” – warty 590 tys. zł – został drugim najszerzej popieranym projektem ogólnomiejskim.

Zdjęcia z konferencji prasowej poświęconej wynikom 9. edycji BO w UM, która odbyła się 16 września 2022 r.
Fot. Marcin Breczko / Biuro Prasowe Urzędu Miasta   

Page generated in 0.0184 seconds.