Z ostatniej chwili

Jakiego chcemy placu Biegańskiego?

2024-08-14 10:08:56 informacje
img

Na pl. Biegańskiego stanęły wielkoformatowe plansze prezentujące dwa warianty zmian jego wyglądu i charakteru. To rozszerzenie dyskusji o przyszłości placu oraz przymiarka do wyścigu po pieniądze z unijnych programów - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Przy okazji ustawiania banerów Miasto zorganizowało spotkanie z dziennikarzami, którzy w goglach VR oglądali efekty prac grupy VERSO – architektów odpowiedzialnych za tworzenie koncepcji zmian na placu Biegańskiego. Projektanci towarzyszyli prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi, który wraz ze swoim zastępcą Łukaszem Kotem zapowiedział kolejny etap procesu konsultacyjnego w sprawie placu.
– Prezentujemy dwie wersje, jedną „postępową”, odważną, i drugą bardziej klasyczną. Zobaczymy, która przypadnie mieszkankom i mieszkańcom bardziej do gustu. Będą oni mogli do 2 września podziwiać obie wersje na planszach. Będzie też możliwy wirtualny spacer – poprzez gogle VR  zajrzymy na plac w obu wersjach, po to, by w ramach konsultacji społecznych między 3 a 16 września w ankiecie internetowej zdecydować, który wariant jest lepszy i bardziej przyjazny – mówił Krzysztof Matyjaszczyk.
Prezydent zapraszał i zachęcał do wyrobienia sobie zdania na temat modernizacji placu: –  Dla nas jest ważne, by przyspieszyć pracę nad tym projektem, przedyskutować go na wszelkie sposoby, żeby być gotowymi na składanie wniosków o fundusze europejskie. Już niedługo będą ruszać programy unijne, a my musimy być na ten „pociąg z pieniędzmi” jak najlepiej przygotowani.
–  Konsultacje w oparciu o gogle VR będą odbywały się przez najbliższe trzy weekendy w godz. od 13.00 do 19.00. Reprezentanci Grupy Verso będą też tłumaczyli, co wpłynęło na powstanie wariantu 1 i 2 –  dodał Łukasz Kot, zastępca prezydenta Częstochowy.
– Przy okazji oglądania placu w goglach będziemy udzielać wszelkich informacji, które pozwolą wybrać mieszkańcom najciekawszą wersję – obiecywał Kamil Cierpioł z grupy VERSO.
Do pierwszych dyskusji o możliwych zmianach zagospodarowania pl. Biegańskiego Miasto zaprosiło w ubiegłym roku. 22 marca 2023 r. informowało o rozpoczęciu prac koncepcyjnych nad zmianami, a jednocześnie zwracało się do mieszkanek i mieszkańców z prośbą o sugestie w tej sprawie – tak, aby mogła powstać tam przestrzeń spełniająca ich oczekiwania. Skończył się okres trwałości projektu unijnego, co oznacza możliwość ingerowania w sam plac. Pojawia się możliwość skorzystania z nowych środków unijnych na ten cel, a więc i konieczność odpowiednio wczesnego przygotowania się do ich wydatkowania. Zmiany na pl. Biegańskiego wpisują się w program „CzęstoZielona” – wprowadzania dodatkowych miniparków, drzew, krzewów i łąk w miejską przestrzeń. Zieleni było zbyt mało w tworzonym kilkanaście lat wcześniej projekcie rewitalizacji, a aneks dołożony później tylko w pewnym stopniu poprawił udział zieleni we wprowadzonej w życie koncepcji.
Cele metamorfozy to m.in. zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru placu oraz jego uniwersalność – ma łączyć funkcję lokalizacji uroczystych wydarzeń z funkcją rozrywkową. Intencją jest stworzenie chętniej i częściej odwiedzanego miejsca spotkań, ale i przestrzeni, która mogłaby być pokazywana z dumą gościom miasta. 
Architektoniczna pracownia Verso w ostatnich latach zdobyła m.in.: I nagrodę w konkursie „Baumit – Fasada Roku 2018” w kategorii dom jednorodzinny nowy oraz nagrodę główną i wyróżnienie w konkursie „Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019” w kategorii dom jednorodzinny. Grupa realizuje obiekty mieszkalne, usługowe, projekty urbanistyczne oraz instalacje przestrzenne, ma na koncie m.in. projekt koncepcyjny zagospodarowania terenów zielonych wokół stołecznej Galerii Północnej, ale i tego samego rodzaju projekt przy Galerii Jurajskiej w Częstochowie.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.02 seconds.