Kilkanaście tysięcy próśb o interwencję trafiło w minionym roku do częstochowskiej Straży Miejskiej. Samych telefonicznych zgłoszeń w zeszłym roku było bez mała 15 tysięcy – podaje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Jak informuje Straż Miejska, próśb o interwencję kierowanych drogą telefoniczną do dyżurnych tej służby w 2024 r. było dokładnie 14.605. To wzrost niemal o tysiąc w stosunku do poprzedniego roku – w 2023 r. tych próśb było 13.721. A zgłoszenia przez telefon to nie wszystko, bo są też mejle czy prośby o interwencję do patrolujących ulice funkcjonariuszek i funkcjonariuszy.
Z telefonicznych zgłoszeń 3857 dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego, a zakłócania porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym – 3330. Tych najpoważniejszych spraw było aż 1881 – chodzi o przypadki zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Do Straży Miejskiej dzwoniliśmy też np. w sprawie porzucania śmieci w miejskiej przestrzeni - 1359 zgłoszeń związanych było ze sferą ochrony środowiska i gospodarki odpadami.
W pozostałych zgłoszeniach dominowały kwestie ochrony i opieki nad zwierzętami (1679 przypadków), awarii i utrzymania infrastruktury (1093) oraz osób w kryzysie bezdomności (933 zgłoszenia).
Telefoniczne zgłoszenia są dla dyżurnych priorytetem. Szybka reakcja gwarantuje, że popełniający wykroczenie nie pozostają bezkarni i daje osobie zgłaszającej poczucie, że warto kierować się do Straży Miejskiej, bo na sygnalizowane sytuacje niezwłocznie i odpowiednio reaguje.
Straż Miejska zatem przypomina: dzwońmy, gdy jesteśmy świadkami aktów wandalizmu, bójek, kradzieży, zakłócania spokoju i porządku czy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Dzwońmy także, gdy widzimy zwierzęta pozostawione bez nadzoru lub doświadczające jakiejś krzywdy. Zgłaszajmy spalanie odpadów czy nieodpowiednie parkowanie pojazdów – choćby na chodnikach czy ścieżkach rowerowych.
Telefon alarmowy do Straży Miejskiej to 986.
Fot. SM w Częstochowie