Z ostatniej chwili

Kolejne składowisko niebezpiecznych substancji

2022-11-15 11:49:19 informacje
img

Śledczy zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy, wspólnie z pracownikami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, odkryli nielegalne składowisko odpadów na terenie Bierunia. Wstępne badania wykazały, że w plastikowych i metalowych pojemnikach mogą się znajdować niebezpieczne substancje – informuje częstochowska Policja.

Choć nieodpowiednie gospodarowanie niebezpiecznymi odpadami niesie za sobą ogromne zagrożenie, zorganizowane grupy przestępcze uczyniły sobie stałe źródło dochodów z przemieszczania odpadów oraz składowania ich na terenie naszego kraju. Najczęściej nielegalne składowiska odkrywane są w opuszczonych obiektach, halach i magazynach, a także na terenach zielonych.

Policyjna grupa z Częstochowy, powołana w 2019 r. przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, zajmuje się zwalczaniem tego procederu. Dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, częstochowscy policjanci zatrzymali już 58 osób za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z transportowania i składowania groźnych dla życia i zdrowia substancji. 36 z nich trafiło do aresztu.

Działania związane ze śledztwem, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, pozwoliły odkryć kolejne miejsce składowania niebezpiecznych substancji. W miniony  wtorek częstochowscy policjanci, wspólnie z inspektorami Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej z Warszawy, potwierdzili uzyskaną informację o nielegalnym składowisku odpadów na terenie Bierunia (woj śląskie). Na dość rozległym terenie jednej z prywatnych posesji służby odkryły zakopane pod ziemią pojemniki z substancjami pochodzącymi z przemysłu chemicznego.

Wstępne badania przeprowadzone na miejscu znaleziska wykazały, że w metalowych beczkach i plastikowych mauzerach może się znajdować ponad 20 tys. litrów niebezpiecznych odpadów. Jeśli badania przeprowadzone przez biegłych potwierdzą przypuszczenia policjantów i inspektorów GIOŚ, wówczas sposób składowania tych substancji może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia lub spowodować skażenie środowiska naturalnego w znacznych rozmiarach.

Inspektorzy GIOŚ, przy użyciu drona wykonali mapowanie terenu oraz sporządzili dokumentację multimedialną do prowadzonego postępowania. Policjanci natomiast wykonali na miejscu oględziny, a teraz, pod nadzorem prokuratora, sprawdzą m.in. źródło pochodzenia niebezpiecznych materiałów oraz to, gdzie miały trafić.

Policja apelujemy do każdego, kto jest świadkiem procederu nielegalnego składowania odpadów, by zawiadomił o tym służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa. Przede wszystkim apeluje do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych oraz obcych osób. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

Fot. KMP Częstochowa, GIOŚ Warszawa

Page generated in 0.0162 seconds.