Z ostatniej chwili

Kontener - na wypadek kryzysu

2020-11-12 13:11:54 informacje
img

Zamówienie przez miasto kontenera-chłodni ma zabezpieczyć Częstochowę na wypadek zaostrzenia epidemii. Powinno też pomóc w sytuacji problemów z organizacją pogrzebu, gdy rodziny zmarłych przebywają np. na kwarantannie. Zakup wiąże się z zauważalnym wzrostem liczby zgonów w październiku. To statystyka, która powinna być dla wszystkich sygnałem ostrzegawczym - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Październik był pierwszym miesiącem, w którym na liczbę zgonów w Częstochowie poważnie wpłynęły pandemia koronawirusa oraz coraz trudniejsza sytuacja w służbie zdrowia, przekładająca się na ograniczoną dostępność do leczenia, także w przypadkach nagłych. Tendencja wzrostowa dotyczy oczywiście nie tylko Częstochowy, ale wszystkich praktycznie większych miast w Polsce.

Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie zarejestrował w październiku 402 zgony (w tym 354 mieszkańców Częstochowy), gdy w ubiegłym roku było ich w październiku 291 (w tym 226 osób mieszkających w mieście). Na przestrzeni ostatnich pięciu lat październik 2020 zdecydowanie odbiega od normy – w latach 2016-2019 ogólna liczba zgonów w statystykach częstochowskiego USC mieściła się w granicach 291-321.

Początek listopada przynosi jeszcze bardziej niepokojące dane. Do 10 listopada w USC zarejestrowano już 226 zgonów, podczas gdy np. w całym listopadzie 2019 r. - 290.

Znaczący wzrost liczby zgonów jest notowany od października, wcześniejsze miesiące 2020 r. nie odbiegały w tym zakresie od statystyk ostatnich lat.

Obecnie nie ma jeszcze problemu braku miejsc w chłodniach Miejskiego Szpitala Zespolonego czy Cmentarza Komunalnego. Zdarzają się już jednak sytuacje, w których ciała zmarłych muszą być przechowywane dłużej, bo pozostająca często w izolacji lub na kwarantannie rodzina zmarłego nie ma możliwości zajęcia się formalnościami pogrzebowymi.   

Dlatego miasto zwróciło się o udostępnienie dodatkowego kontenera chłodniczego do wojewody. Przesłało też zapytanie do Ministerstwa Aktywów Państwowych.  Ponieważ jednak pozyskanie kontenera z rezerw państwowych może być na razie trudne, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy zamówił kontener, który w sytuacji kryzysowej będzie mógł pomieścić 15-18 ciał. Jest to działanie prewencyjne, związane z obecnym kryzysem epidemicznym i groźbą dalszego wzrostu liczby zakażonych. Kontener ma stanąć na początku przyszłego tygodnia na Cmentarzu Komunalnym. Koszt zamówienia i wyposażenia kontenera to ok. 45 tys. zł.

Na zdjęciu Cmentarz Komunalny w Częstochowie

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0167 seconds.