Z ostatniej chwili

Krzemińscy, Tkaczyński i Zanussi

2023-05-04 14:19:41 informacje
img

W poniedziałek 8 maja ruszy szósta odsłona Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna”. Wśród gości wydarzenia znajdzie się Krzysztof Zanussi. Spotkania i projekcje odbędą się w Klubie „Politechnik” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Ku radości częstochowskich kinomanów festiwal, któremu patronują bracia Władysław i Antoni Krzemińscy (pionierzy kinematografii na ziemiach polskich, przez lata związani z Częstochową), powraca. Impreza narodziła się w 2014 r., a jednym z jej inicjatorów jest Krzysztof Kasprzak (szef firmy Kas Film produkującej m.in. dokumentalne filmy o historycznej Częstochowie). Hasło „Moja Mała Ojczyzna” dodano w 2017 r. przy okazji czwartej, przedostatniej edycji imprezy. Piątą zorganizowano rok później, a potem nastąpiła najpierw organizacyjna, a potem – pandemiczna przerwa.

Tegoroczny powrót związany jest również ze zmianami. Impreza przenosi się z OKF-u do Klubu Politechnik, czyli siedziby Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rumcajs”. Przypada nie – jak bywało dotychczas – na weekend, ale 8 maja filmowo rozpocznie tydzień (spotkania w DKF-ie odbywają się bowiem w poniedziałki).

Od początku atrakcją Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich są spotkania ze specjalnymi gośćmi. W minionych edycjach widzowie spotykali się m.in. z Arturem Barcisiem, Stanisławem Krzemińskim (synem Antoniego), Henrykiem Talarem, Danielem Olbrychskim, Grażyną Szapołowską czy Andrzejem Saramonowiczem.  Tym razem będą to Michał Tkaczyński i Krzysztof Zanussi.

Pierwszy z gości jest częstochowianinem, w 2012 r. obsypano go nagrodami za film dokumentalny „Księżyc to Żyd” (tytuł zapożyczono z wiersza Marcina Świetlickiego, a obraz opowiadał o byłym skinheadzie, który został ortodoksyjnym Żydem). Przy okazji festiwalu Tkaczyński opowie o produkcji z 2016 r. „I tak wszystko widziałam”. Projekcja dokumentu dedykowanego losom trzech Żydówek zainauguruje w poniedziałek całą imprezę. Trwający 52 minuty obraz wyświetlony zostanie o godz. 18.00, a po projekcji rozpocznie się spotkanie z reżyserem. 

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się o tej samej godzinie. Najpierw zobaczymy 17-minutowy film dokumentalny z 1993 r. „Włoski projekt TEAM rozwoju Częstochowy”. Zrealizowano go pod kierownictwem Krzysztofa Zanussiego. Reżyser „Barw ochronnych” i „Stanu posiadania” zaprezentuje także swój najnowszy obraz „Liczbę doskonałą”. Główne role w opowieści o genialnym matematyku grają Andrzej Seweryn i Jan Marczewski. O pracy nad filmem twórca nagradzany w Cannes, Wenecji czy Locarno opowie tuż po seansie. Spotkanie z nim, podobnie jak to poniedziałkowe, poprowadzi prezes DKF-u Tadeusz Piersiak. 

Wspomnijmy, że Krzysztof Zanussi bywał gościem „Rumcajsa”, znawca dziejów klubu i jego animator Jacek Tomczyk niedawno przypomniał na Facebooku pamiątkowy wpis reżysera z okazji wizyty liczący sobie… pół wieku. 

W poniedziałek wstęp jest bezpłatny, we wtorek obowiązują karnety DKF-u, a dla osób nienależących do klubu bilety w cenie 14 zł.

Imprezą towarzyszącą tegorocznej edycji festiwalu jest – zaplanowane na 16 czerwca w południe – odsłonięcie tablicy na kamienicy w III Alei 71, upamiętniającej zamieszkiwanie w jej pomieszczeniach Antoniego Krzemińskiego. Wiadomo już, że tablicę zaprojektowała Olga Żakowicz, a wykona ją Jerzy Kędziora. 

Page generated in 0.0163 seconds.