Z ostatniej chwili

Kwiaty i znicze na mogiłach zasłużonych Polsce

2022-10-27 13:47:03 informacje
img

Zbliża się 1 listopada – w związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa – informuje Biuro Prasowe magistratu.

26 października przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy, powiatu częstochowskiego oraz województwa śląskiego przy sprzyjającej, pięknej aurze złożyli wieńce na grobach tych, którzy swoim życiem wnieśli istotny wkład w polską wolność i niepodległość. 

Idącym wspólnie delegacjom różnych szczebli władzy samorządowej towarzyszyli częstochowscy strażnicy miejscy, przedstawiciele wojska i służb mundurowych – Policji i Straży Pożarnej, młodzi funkcjonariusze kształcący się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Samorząd miasta reprezentował zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, a władze wojewódzkie – wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Nie zabrakło przedstawicieli powiatu częstochowskiego i Sejmiku Województwa Śląskiego. Przy kolejnych miejscach pamięci bądź pochówku zasłużonych Polek i Polaków wspominał ich i modlił się kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek.    

Na Cmentarzu Kule złożono wieńce i zapalono znicze na zbiorowej mogile żołnierzy wojny obronnej z września 1939 r., przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz przy nagrobku Braci Niekrasz –  poległego na początku wojny z bolszewikami Remigiusza oraz poległego w III Powstaniu Śląskim Stefana. Delegacje przyszły też przed pamiątkową tablicę oraz pomnik nagrobny Aurelii Woźnickiej – konspiratorki z czasów okupacji hitlerowskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźniarki niemieckiego obozu w Ravensbrück i sowieckich łagrów, represjonowanej także po wojnie przez stalinowski reżim.   

Na kolejnej nekropolii – Cmentarzu św. Rocha – znicze zapłonęły na wojennej kwaterze 17 powstańców śląskich z 1921 r. Ostatnimi odwiedzonymi miejscami pamięci były Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w al. Sienkiewicza. 

Nad organizacją całej uroczystości czuwał Urząd Miasta Częstochowy. 

Fot. Marcin Breczko  / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0198 seconds.