Z ostatniej chwili

Laureat Konkursu „Przychodnia Przyszłości”

2023-10-05 12:39:43 informacje
img

Dr n. med. Marek Kluszczyński został laureatem Konkursu „Przychodnia Przyszłości” Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, w kategorii wdrożenie technologii lub wyrobu medycznego. Laureat opracował i wdrożył innowacyjne urządzenie wraz z aplikacją na komputer pt. „System diagnostyczny do oceny postawy ciała i pomiarów ortopedycznych – Orthometr”. Przyrząd umożliwia szybką i nowoczesną diagnostykę postawy ciała, przeznaczony jest zwłaszcza do wykrywania skoliozy kręgosłupa u dzieci i młodzieży.

Działa na zasadzie elektronicznego kątomierza o specjalnie dobranych kształtach pozwalających na pomiar parametrów postawy ciała oraz zakresu ruchów wszystkich dużych stawów kończyn. Ponadto posiada funkcje pomiaru liniowego, który pozwala na ocenę elastyczności kręgosłupa. Jest także zaopatrzony w czujnik nacisku, wykorzystywany do pomiaru siły mięśniowej i do oceny nacisku pelot w leczeniu skoliozy idiopatycznej u dzieci. 

Orthometr jest przystosowany do bezprzewodowego połączenia z opracowaną aplikacją na PC, tablet.

Aplikacja zawiera naukowo opracowany algorytm wykrywania wady postawy, a szczególnie skoliozy, która ułatwia przeprowadzenie badania poprzez aktywne prowadzenie głosowe i obrazowe na awatarze. Poprzez automatyczną analizę parametrów algorytmu podpowiada badającemu rozpoznanie i sugeruje dalsze postępowanie z dzieckiem. Dane są zapisywane w programie, a można je wydrukować rodzicowi, archiwizować, przesłać do konsultacji do innej placówki. Aplikacja pozwala przeprowadzić lekarza, fizjoterapeutę lub pielęgniarkę przez kolejne etapy badania, zdalnie zapisać wyniki, stworzyć raport i podpowiedzieć, jak należy dalej postępować.

Dr n. med. Marek Kluszczyński jest pracownikiem Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Na zdjęciu: dr n. med. Marek Kluszczyński odbiera zaszczytne wyróżnienie 

Fot. Archiwum

Page generated in 0.0444 seconds.