Z ostatniej chwili

List do ministra zdrowia w sprawie pielgrzymek

2020-08-07 15:28:05 informacje
img

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia w związku ze wzrostem zakażeń od jutra wracają obostrzenia dla wybranych powiatów. Władze samorządowe Częstochowy w trosce o mieszkańców i przybywających do miasta gości wnioskują do ministra Łukasza Szumowskiego o regulacje dotyczące pielgrzymowania z obszarów szczególnie zagrożonych koronawirusem - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Z zapisów w „Regionalnych obostrzeniach związanych ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów” wynika, że bez zmian pozostawiono możliwość organizacji zgromadzeń.

- Nasze obawy budzi fakt, że osoby przybywające do Częstochowy z rejonów o najwyższym wzroście zakażeń koronawirusem mogą się stać źródłem powstania ognisk w naszym mieście – napisał w liście do Ministra Zdrowia zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak. - Zapewnienie bezpieczeństwa innym pątnikom, a także mieszkańcom Częstochowy wydaje się w tej sytuacji trudne.

Na początku lipca prezydent Częstochowy - w trosce o zdrowie przybywających – apelował o ostrożność i rozsądek. Prosił też, by powstrzymać się w tym roku od masowego pieszego pielgrzymowania, które może stać się ogniskiem nowych zachorowań. W apelu do mieszkańców miasta zwracał się o zachowanie środków bezpieczeństwa i unikanie dużych skupisk ludzi.

Częstochowa, dzięki dotychczasowemu stosowaniu się do zaleceń sanitarnych przez mieszkanki i mieszkańców oraz zaangażowaniu osób odpowiedzialnych za walkę z epidemią, ma stosunkowo niski wskaźnik zakażeń i na razie nie obserwuje się jego znaczącego wzrostu. Ruch pielgrzymkowy z rejonów o najwyższym wzroście zachorowań na Covid-19 może jednak stanowić zagrożenie zarówno dla innych przybywających do miasta, jak i mieszkanek czy mieszkańców Częstochowy.

Dlatego zastępca prezydenta nadzorujący sprawy związane m.in. z profilaktyką zdrowotną, prosi w liście przesłanym 7 sierpnia do Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego o uregulowanie kwestii pielgrzymowania z obszarów szczególnie zagrożonych koronawirusem.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0246 seconds.