Z ostatniej chwili

Międzykulturowy projekt

2022-11-30 11:57:41 informacje
img

Młodzież z V LO im. A. Mickiewicza i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 bierze udział w przedsięwzięciu „Ja w Świecie” obok rówieśników z Portugalii, Francji, Niemiec, ale i… Brazylii – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Pomysłodawcami i inicjatorami są Rada Miejska (Assambleia Municipal) portugalskiego Ourém oraz tamtejsza Szkoła Podstawowa i Gimnazjum (Escola Básica e Secundária de Ourém). Ourém jest jednostką administracyjną, w której skład wchodzi Fátima –ośrodek pielgrzymkowy, partner Częstochowy w ramach stowarzyszenia „Shrines of Europe”. W projekt zaangażowane jest jednak też… inne miasto Ourém, leżące w portugalskojęzycznej Brazylii. W ten sposób inicjatywa przekracza granice Starego Kontynentu, choć pozostałymi partnerami są właśnie miasta europejskie i unijne zarazem – francuskie Le Pléssis Trévise i niemieckie Altötting. 

Jak czytamy w opublikowanej przez organizatorów broszurze, chodzi o stworzenie możliwości kontaktu między młodymi Portugalczykami a ich rówieśnikami z ośrodków, z którymi Ourém połączyły różne partnerstwa i porozumienia. Jednym z tych miast jest Częstochowa. Podobny pomysł na wzajemne poznanie się powstał już w 2018 r., lecz przerwała go pandemia. Wtedy obejmował jednak tylko oba miasta Ourém – dziś jest rozszerzony. Pomysłodawcom chodzi o to, aby dzięki projektowi „Me in the World” młodzi ludzie uczyli się międzykulturowych interakcji, nie zapominając zarazem, co do zaoferowania ma ich najbliższe dziedzictwo i lokalna specyfika. Narzędzia online będą mocno użytkowane w tych kontaktach – nobilitowała je pandemia, to raz, a poza tym zdalne interakcje są dziś dla młodych czymś najzupełniej naturalnym. 

Pierwsze z „projektowych” spotkań w sieci odbyło się w poniedziałek 28 listopada.  Częstochowskim uczestniczkom i uczestnikom towarzyszył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z urzędniczkami zajmującymi się w samorządzie edukacją i współpracą międzynarodową. Po drugiej stronie łącza, obok młodzieży z portugalskiego Ourém, był m.in. tamtejszy samorządowiec i współinicjator projektu João Manuel Moura Rodrigues. Elementem spotkania były videoprezentacje – w tym film o Częstochowie. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk mówił m.in.: – Chciałbym serdecznie Wam pogratulować, młodzi uczestnicy projektu, że chcecie uczyć się, poznawać i zrozumieć otaczający Was świat. Wzajemny szacunek wobec innych kultur, zwyczajów i tradycji, dostrzeganie siebie w drugim człowieku to wartości, na których musimy budować przyszłość. 

W lutym kolejne spotkanie – tym razem wokół tego, jak w poszczególnych miastach i tradycjach obchodzi się Boże Narodzenie. Całość zakończy się natomiast pod koniec maja przyszłego roku, kiedy uczennice i uczniowie z pięciu miast-uczestników podzielą się – także online –  wynikami swojej pracy pod kierunkiem nauczycieli-opiekunów w poszczególnych szkołach. Przedstawią finałową prezentację na temat swoich miast, z uwzględnieniem różnych dziedzin życia. Za kreatywność organizatorzy zapowiadają nagrodę…    

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta   

Page generated in 0.0168 seconds.