Z ostatniej chwili

Mniej obostrzeń

2020-05-28 12:40:51 informacje
img

Od 30 maja nie trzeba już będzie zasłaniać nosa i ust na spacerze ani podczas jazdy na rowerze. Maseczki będą nadal obowiązywać, m.in. w sklepach, środkach komunikacji publicznej, w kościołach. Od 6 czerwca mogą być otwarte kina, teatry i siłownie; będzie też można zorganizować wesele - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Rząd zapowiedział czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.
Od 30 maja w przestrzeni otwartej będzie można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy możliwe będzie zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób. Zasłonić usta czy nos trzeba będzie na przykład na zatłoczonym chodniku.
Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, niepełnosprawne, a także wszyscy, którzy zasłaniają usta i nos.
Usta i nos nadal trzeba będzie zasłaniać w autobusach i tramwajach, sklepach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach, podczas załatwiana spraw w urzędzie.
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.
Ust i nosa nie trzeba zakrywać w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze – po zajęciu miejsca przy stole.
Rząd od 30 maja znosi również limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od soboty ta zasada przestaje obowiązywać.
W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci, zanim usiądą, muszą mieć zasłonięte usta i nos. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
W sklepie, na targu i na poczcie nadal trzeba będzie zasłaniać nos i usta, a w sklepie dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki.
Od 30 maja przestaje obowiązywać limit osób w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego; także podczas uroczystości pogrzebowych.  
W kościołach i świątyniach wierni będą musieli zasłaniać usta i nos.
Od soboty w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.
Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe będą mogły być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.
Od 6 czerwca natomiast w hotelach będą mogły zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness, oczywiście przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. 
Od 6 czerwca rząd umożliwi organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.
Od 6 czerwca działalność będą mogły wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Rząd poinformował, że konkretne zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż poda po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Page generated in 0.0506 seconds.