Z ostatniej chwili

Muzeum przypomni postać Samuela Willenberga

2023-01-24 11:42:12 informacje
img

Samuel Willenberg był m.in. uczestnikiem buntu w obozie zagłady w Treblince, a w  późniejszym etapie życia oddał się upamiętnianiu Holokaustu. Wystawę mu poświęconą Muzeum Częstochowskie otworzy w piątek 26 stycznia o godz. 17.00 w Ratuszu.  

Ekspozycja upamiętni życie urodzonego w 1923 r. w Częstochowie polsko-izraelskiego artysty, bohatera wojennego. W 1943 r. był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince. Po ucieczce z obozu włączył się w konspirację i walczył w powstaniu warszawskim. 

Na początku lat 50. XX w. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu. 

Jak napisali współorganizatorzy wystawy z Uniwersytetu Warszawskiego: „Samuel Willenberg na wiele sposobów opowiadał swoją historię. Napisał wspomnienia. Stworzył cykl rzeźb ukazujących obrazy i sytuacje, które zapamiętał z Treblinki. Przyjeżdżał do Polski opowiadać izraelskiej i polskiej młodzieży o swoim doświadczeniu. Był bohaterem filmów dokumentalnych, udzielił też wielu wywiadów, w których opowiadał swoją historię”.  

Wystawa powstała w związku z aż trzema przypadającymi w tym roku rocznicami –  100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Będzie ją można odwiedzać do 12 lutego. 

Organizatorami wystawy są Fundacja Dobry Grunt, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce – oddział w Częstochowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.  

Ilustracja: Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0172 seconds.