Z ostatniej chwili

Muzoteka zamiast fili muzycznej Biblioteki

2020-05-26 13:07:29 informacje
img

Płyty, nuty, książki o tematyce muzycznej będziemy wypożyczać w „Muzotece” przy al. Kościuszki. Przeniesienie placówki ma przede wszystkim ułatwić korzystanie z jej zbiorów – także osobom ze szczególnymi potrzebami. Uchwałę wprowadzającą konieczne zmiany w statucie Biblioteki podjęła Rada Miasta - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
Statut Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego zmienił się w części dotyczącej zakresu jej działania, a także lokalizacji jej filii i oddziałów.
W dotychczasowej Filii Muzycznej – przy al. Niepodległości 41 – zgromadzono obszerne zbiory płyt analogowych i CD, a także nut i książek o tematyce muzycznej. Oddalenie tej placówki od centrum miasta sprawiało jednak, że z Filii Muzycznej korzystały głównie osoby z pobliskich dzielnic – Rakowa, Ostatniego Grosza, Wrzosowiaka, a w znacznie mniejszym stopniu czytelniczki i czytelnicy z innych części miasta. Co więcej, umiejscowienie Filii na piętrze dwukondygnacyjnego budynku, z wysokimi schodami zewnętrznymi, było poważnym utrudnieniem dla niepełnosprawnych, seniorek i seniorów czy rodziców z małymi dziećmi.
Teraz warunki korzystania z zasobów znacznie się poprawią. Przeniesienie ich do ścisłego centrum miasta – do lokalu przy al. Kościuszki 4, w bezpośrednie sąsiedztwo Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz w pobliże Wypożyczalni Głównej – zwiększy dostępność zarówno samych zbiorów, jak i oferty kulturalno-edukacyjnej tego działu Biblioteki. Umiejscowienie na parterze rozwiąże problem barier architektonicznych dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Ponadto niewidomi i słabowidzący – korzystający z przeznaczonych dla nich zbiorów pobliskiego Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – zyskają teraz możliwość korzystania w tym samym miejscu również z materiałów muzycznych.
Z „Muzoteki” – bo taką, nowocześniejszą, a zarazem coraz częściej spotykaną nazwę będzie miała placówka – niedaleko będzie i do Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Jasnogórskiej, i do Instytutu Muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego. Będzie to korzystne dla uczących się tam młodych ludzi; pozwoli też rozwijać współpracę obu instytucji z Biblioteką w zakresie edukacji muzycznej.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0159 seconds.