Z ostatniej chwili

Nagrodzeni w dziedzinie kultury 2023

2023-08-29 13:36:12 informacje
img

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Aleksander Wierny, Hanna Zbyryt, Paulina Domagalska i Arkadiusz Frania – to tegoroczni laureaci Nagrody Miasta w Dziedzinie Kultury, przyznawanej co roku za szczególne osiągnięcia, bądź za całokształt działań. Nagrody przyznaje się w takich dziedzinach jak muzyka i taniec, literatura i historia, teatr i film, sztuki plastyczne i fotografia, upowszechnianie i ochrona kultury.

Tytuł tytuł Mecenasa Kultury 2023 przypadł spółce Jawo, m.in. za finansowe wsparcie przygotowania jubileuszowej wystawy Jerzego ,,Jotki’’ Kędziory.

Nagrody wręczono podczas uroczystości w ramach Dni Częstochowy, która odbyła się w Filharmonii częstochowskiej.

 

NAGRODZENI w poszczegÓlnych kategoriach: 

* muzyka i taniec – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej (za całokształt działalności). 

Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie bierze udział w licznych festiwalach, występuje gościnnie w kraju i za granicą. Niejednokrotnie zapewniała oprawę muzyczną imprezom o zasięgu międzynarodowym. Ma w swoim dorobku liczne nagrania płytowe oraz nagrania dla PR i telewizji. Z zespołem występowali wybitni dyrygenci czy soliści oraz instrumentaliści. Od 2012 r. dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej jest Adam Klocek.

* literatura i historia – Aleksander Wierny (za całokształt działalności twórczej). Częstochowianin, absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Był dziennikarzem w lokalnych redakcjach, naczelnikiem Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w Urzędzie Miasta Częstochowy, dziś jest naczelnikiem Wydziału Informacji i Komunikacji. Wydał 5 książek prozatorskich i trzy tomy poezji. Autorem autobiograficznej prozy „Matka mojego dziecka”, kryminałów „Światło” i „Teraz”, horroru „Krew i strach” oraz powieści drogi „Słabnące światło sierpniowego słońca”. W dorobku poetyckim ma tomy: „Sygontka”, „Częstochowa” i „małe nowe ciała”. Swe utwory publikował w ogólnopolskich pismach literackich, częstochowskim periodyku „Aleje 3”, a także w licznych magazynach internetowych. Każdy tom jego poezji był nominowany do prestiżowej Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”, a „małe nowe ciała” znalazły się w finałowej piątce tej nagrody. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia, a także finalista Konkursu Poetyckiego Fundacji Duży Format.

* teatr i film – Laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii ,,teatr i film’’ –  Hanna Zbyryt (za osiągnięcia sceniczne, ze szczególnym uwzględnieniem roli Kunegundy w spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” - rola nominowana do nagrody „Złota Maska”).  Ukończyła kierunek aktorski Akademii Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (2009) i absolwentka Studium Tańca w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Współzałożycielka i aktorka Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem. W częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza zadebiutowała jako nastolatka w realizacjach m.in. Adama Hanuszkiewicza („Wesele”, „Romanse i ballady”, „Pan Tadeusz”). W 2013 r. powróciła na częstochowską scenę, wcielając się w rolę Mary w „Przyjaznych duszach”. Od września 2018 r. Jest jej etatową aktorką. Związana była z Teatrem im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, występowała w Teatrze Tańca przy Politechnice Częstochowskiej, współpracowała z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i Instytutem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Zagrała w wielu spektaklach, brała także udział w produkcjach filmowych i serialowych .

* sztuki plastyczne i fotografia – Paulina Domagalska (za całokształt pracy twórczej). Artystka, rzeźbiarka, organizatorka wystaw i wydarzeń kulturalnych, absolwentka częstochowskiego Liceum Sztuk Plastycznych (1996) i wrocławskiej ASP (2001). Uczestniczka licznych wystaw w Polsce. Organizatorka wystaw w ramach prowadzenia Galerii Kredyt 0% oraz Galerii Dizajn w Częstochowie (2002-2004), warsztatów edukacyjno-teatralno-artystycznych dla dzieci oraz koncertów, wystaw, warsztatów artystycznych dla studentów Politechniki Częstochowskiej. Współorganizatorka Nocy Kulturalnej w Częstochowie (2003).

* upowszechnianie i ochrona kultury – Arkadiusz Frania (za całokształt działalności twórczej). Poeta, prozaik, krytyk literacki. W 1994-1999 studiował filologię polską w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (2003 – Uniwersytet Śląski) na podstawie rozprawy „Powojenne dyskusje nad pozytywizmem. 1944/45-1948/49”. Jako poeta debiutował w „Dzienniku Częstochowskim 24 Godziny” (1993). Wiersze, szkice i recenzje zamieszczał w licznych ogólnopolskich i lokalnych pismach kulturalno-literackich. Członek Związku Literatów Polskich (od 1998). Ma w dorobku książki poetyckie (m.in. „na przykład mnie nie ma”, „powiedz mi siebie”, „na zimnym uczynku”, „ale się nie budzę”), prozatorskie („Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka”, „Rzeźby w maśle. Prozy z pamięci”), krytycznoliterackie (m.in. „«Solidne niefarbowane retro». O poezji Tadeusza Gierymskiego”, „Strażnicy i najeźdźcy. Zjawiska we współczesnej poezji regionu częstochowskiego”, „Poświatowska, Marjańska, Cichla-Czarniawska. Trzy szkice typu ziemia-ziemia-ziemia”).

Corocznie podczas święta Częstochowy nadawany jest również tytuł „Mecenasa Kultury”. To wyróżnienie w postaci statuetki autorstwa prof. Jerzego Sztuki, przyznawane jest firmom bądź osobom prywatnym wspierającym finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne w naszym mieście. W tym roku Prezydent Miasta Częstochowy przyznał ten tytuł spółce Jawo za zaangażowanie organizacyjne i finansowe, wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także za bezinteresowność i życzliwość okazywane w ramach współpracy z organizatorami wydarzeń kulturalnych w Częstochowie. Firma podjęła się współpracy z Miejską Galerią Sztuki, wsparła finansowo przygotowanie jubileuszowej wystawy Jerzego „Jotki”Kędziory. 

Fot. Łukasz Kolewiński / Urząd Miasta

Page generated in 0.0162 seconds.