Z ostatniej chwili

Najnowsza książka o Żarkach

2023-10-10 12:58:40 informacje
img

Najnowszą książkę o Żarkach, Leśniowie i Przewodziszowicach napisał dr hab. Jacek Szpak.  Przy pełnej sali odbyła się 8 października promocja publikacji w MGOK Żarki. Było dużo interesujących opowieści, faktów i pytań, również od publiczności.  

–  Wśród podejmowanych tematów nigdy u mnie nie brakowało tych związanych z dziejami Żarek, Leśniowa i Przewodziszowic – powiedział dr hab. Jacek Szpak. Przyznał, że jego zainteresowanie historią zaczęło się w domu rodzinnym. To babcia Weronika opowiadała o pewnych zdarzeniach, które pozostały w pamięci. – Po przeczytaniu „Potopu” wiedziałem, że historia to moja pasja, która z czasem stała się zawodem – zdradził w czasie spotkania J. Szpak. 

W 1382 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o Żarkach. Dokładnie 640 lat później, w 2022 r. została podpisana umowa na wydanie książki.  – Naturalne stało się, aby powierzyć zadania historykowi z Żarek. Jacek Szpak to nasz rodak. Urodził się i wychował w Żarkach, tu pracował w szkołach. Jego naukowe zainteresowania sprawiły, że od 2012 r. pracuje w Uniwersytecie Śląskim  – wyjaśnia burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.    

Ogromna wiedza J. Szpaka dotycząca historii rodzinnego miasta, dziejów zakonów katolickich, a także przemian społecznych i gospodarczych sprawiły, że staraniem Gminy Żarki ukazuje się nowa książka. W całości sfinansowana przez żarecki samorząd. Od ponad 40 lat jest to pierwsze  profesjonalnie przygotowane wydawnictwo zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi publikacje historyczne. 

Do tej pory Żarki, Leśniów i Przewodziszowice nie miały tak obszernego i cennego opracowania okresu od czasów najwcześniejszych aż do 1870 r. Na kartach książki znalazło się wiele interesujących faktów i wydarzeń związanych z miastem, jego rozwojem, mieszkańcami i ich codziennym życiem. – Zanurzając się w niemal 500 latach historii, przekonamy się, jak  wiele jest powodów do dumy i zadumy. Żarczanie odkryją swoje miejsce zamieszkania na nowo – dodaje burmistrz K. Podlejski. 

W trakcie spotkania książki przekazano do bibliotek: miejskiej i szkolnych. Specjalne podziękowania skierowano do autora książki i jego rodziców Zofii i Stanisława Szpaków. 

Książkę „Dzieje Żarek – Leśniowa – Przewodziszowic do 1870 roku” można kupić w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Prowadzona jest sprzedaż stacjonarna i wysyłkowa. 

Page generated in 0.0168 seconds.