Z ostatniej chwili

Najwyższy czas…

2020-07-01 12:03:59 informacje
img

Wirtualny wernisaż wystawy zegarów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, kolekcjonerów prywatnych i zbiorów własnych zapowiada Muzeum Częstochowskie. Będzie w nim można uczestniczyć w piątek 3 lipca o godz. 18.00 na FB Muzeum Częstochowskiego. Sama wystawa natomiast będzie do obejrzenia w Ratuszu od 4 VII do 11 X.

Czas to pojęcie względne i trudne do zdefiniowania. Mierzymy go dzięki różnym, wciąż ulepszanym przez konstruktorów jednostkom mierniczym. Dziś możemy odmierzać go bardzo precyzyjnie, z dokładnością do tysięcznych części sekundy – ludzie pierwotni określali go na podstawie obserwacji przyrody.  Głównym jego wyznacznikiem długo była Gwiazda Polarna, która jako jedyna ma stałe położenie na niebie. Najstarszy miernik czasu to tzw. gnomon, późniejszy zegar słoneczny. Przypuszcza się, że znany był  już w 2700 r. p.n.e. w Egipcie (obelisk w świątyni Abusir). W konstruowanych w kolejnych wiekach zegarach wykorzystano wodę, ogień i piasek. U schyłku XV w. pojawiły się w Europie zegary kagankowe, które w XVII i XVIII w. były już w powszechnym użyciu. Zegary mechaniczne, które znamy w czasach nam współczesnych, wykorzystują energię do napędu regulatora poprzez wahadło lub balans za pomocą wychwytu. Chociaż znane były już w Chinach, w Europie ich wynalazcą był wykształcony mnich benedyktyński Gerbert z Aurillac (X w.), późniejszy papież Sylwester II. 

Na wystawie zostaną zaprezentowane zegary z różnych okresów dziejowych, o różnej konstrukcji, ze zbiorów Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Częstochowskiego i kolekcjonerów prywatnych. Są to zegary słoneczne, ogniowe, podróżne, klepsydry, zegary mechaniczne, wiszące, kominkowe, kieszonkowe oraz gabinetowe. Przedział czasowy eksponatów oscyluje między XVI a XX w., pochodzą one z różnych stron Europy.

 

Page generated in 0.0152 seconds.