Z ostatniej chwili

Nie takie straszne boboki

2020-07-02 11:26:48 informacje
img

Według wierzeń ludowych babok – zależnie od regionu znany też jako bebok, babuk czy bobok – to istota, którą straszono dzieci, aby je zdyscyplinować. Stworek pochodzi prawdopodobnie z mitologii słowiańskiej, jednak z pewnością pojawił się w wyobraźni wielu współczesnych dzieci…

Potworek - uwieczniony także w piosence Olka Klepacza i Formacji Nieżywych Schabuff - stał się inspiracją dla Irminy Rydzykowskiej, częstochowskiej projektantki i ilustratorki. Artystka stworzyła kilka lat temu markę nazwaną Boboki. W jej ramach tworzy ilustracje, kolaże, instalacje, a przede wszystkim maskotki. Jej twórczość można było poznać chociażby podczas zeszłorocznej wystawy „Strange cult of Boboki”, prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej „Iron Oxide”. Irmina poza sztuką interesuje się również jogą, której jest instruktorką. Warto też dodać, że znajduje się na liście Twarzy Przyszłości Częstochowy.

„Zabierając się” za artystyczną aranżację zaniedbanej obudowy przyłącza energetycznego na placu Biegańskiego autorka uatrakcyjniła przestrzeń, w której porusza się spora liczba osób. Dodatkowo stanowi to okazję do oswojenia tej tajemniczej i nieco przerażającej istoty, która w interpretacji Irminy nie jest już taka straszna.

Fot. Łukasz Kolewiński / Materiały OPK Gaude Mater

 

Page generated in 0.0149 seconds.