Z ostatniej chwili

Nie zostawiajmy zwierzaków w aucie

2022-07-13 12:16:00 informacje
img

W wakacyjną podróż często zabieramy swoich czworonożnych przyjaciół, lecz zapominamy, jak niebezpieczne jest zostawianie ich w aucie. Samochód nagrzewa się bardzo szybko i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili!

 

W ramach kampanii „Naturalnie, że chronimy" w trosce o czworonożnych pupili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z partnerami opracowali plakat profilaktyczny, który ma zwrócić uwagę, że wnętrze samochodu jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt i nie należy ich w nich zamykać nawet na chwilę.

Upalne dni są trudne do zniesienia dla ludzi, a co dopiero dla zwierząt. Zamknięte auto nagrzewa się błyskawicznie. Szyby przepuszczające promieniowanie słoneczne, nie tylko to widzialne, ale i podczerwone, które odpowiada za wzrost temperatury, są dodatkowym izolatorem, przez co ciepło zostaje w aucie. Nawet samochód, który stoi w cieniu, zmienia się bardzo szybko w piekarnik. Już kilka minut przebywania w takich warunkach może doprowadzić do przegrzania organizmu i śmierci, bez względu na to, czy w aucie znajduje się pies, kot, dorosły człowiek, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu tylko w niewielkim stopniu. Wydawać by się mogło, że nic złego się nie stanie, jeśli zostawimy psa tylko na chwilkę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego! W zamkniętym aucie temperatura rośnie błyskawicznie.

Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Przez brak naszej rozwagi może dojść do tragedii.

Reagujmy! Widząc pozostawione w rozgrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę, natychmiast skontaktujmy się ze służbami ratunkowymi, wybierając numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, że gdy widzimy, że życie jest zagrożone, możemy wybić szybę, nie czekając na pomoc służb. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie.

Page generated in 0.0152 seconds.