Z ostatniej chwili

Nieśmiertelni: Mieczysław Fogg

2024-06-18 11:28:17 informacje
img

Kolejne spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni”, tym razem poświęcone Mieczysławowi Foggowi, zapowiada Miejska Galeria Sztuki. Wydarzenie odbędzie się w sali kina OKF Iluzja w środę 19 czerwca, początek o godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Michał Fogg, koncert: Jan Traczyk, bilety: 60 zł

Mieczysław Fogg – nestor polskiej piosenki, artysta o wielkim głosie, pamięć którego łączy pokolenia. Jakim był człowiekiem, prywatnie i zawodowo? Jak wyglądała jego kariera i czy wszystkie dotyczące go legendy są zgodne z prawdą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, bez domysłów i przypuszczeń, będzie można usłyszeć z najpewniejszego źródła – od prawnuka artysty Michała Fogga. 

W trakcie spotkania prezentowane będą prywatne zdjęcia artysty, okraszone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Legenda Mieczysława Fogga w zderzeniu z rzeczywistością, a wszystko to przeplatane utworami z repertuaru bohatera.

„Foggorama”, „Leć Piosenko”, „Poletko Pana Fogga”, „Z piosenką przez świat” czy „Fogg and Rock” to tylko niektóre tytuły jakże licznych programów estradowych Mieczysława Fogga, który na przestrzeni 6 dekad dał 16 tys. koncertów w Polsce i w ponad 30 innych krajach. Teraz pora, by w 30 lat po śmierci powrócił we wspomnieniach.

Spotkanie poprowadzi Michał Fogg. Prezes Fundacji Retro, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Record zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Współtwórca audycji „Wieczorek przy mikrofonie”, autor audycji „Retrofonia”. Jako animator i DJ prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat na dancingach i potańcówkach, organizuje koncerty i recitale – wszystko po to, żeby uczyć historii i edukować muzycznie młode pokolenia, a starszym pozwolić na wspomnienia.

Stronę muzyczna spotkania zapewni przy fortepianie Jan Traczyk (1985). Wokalista i kompozytor. Ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. F. Chopina w Warszawie w klasie piosenki oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Kompozycji). Jako dziecko debiutował w głównej roli w operze dziecięcej „Pan Marimba” w Teatrze Wielkim w Warszawie. W latach 2011–2017 w Teatrze Studio Buffo grał m.in. Jana, głównego bohatera musicalu „Metro”. W latach 2016-2019 występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni jako Gringoire – jedna z głównych postaci musicalu „Notre Dame de Paris”. Od 2017 r. pojawia się w kolejnych tytułach Teatru Muzycznego ROMA: „Piloci” (Jan), „Aida” (Radames), „Waitress” (Doktor Pomatter).

Jest laureatem wielu konkursów wokalnych i kompozytorskich, znany jest również z programów takich jak „Szansa na Sukces”, „The Voice of Poland 2”, „Must Be The Music”. W 2020 roku wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Nadal jestem”. W 2021 otrzymał Nagrodę Publiczności w koncercie „Debiuty” na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Page generated in 0.0159 seconds.