Z ostatniej chwili

Nowe działania adaptacyjne dopisane do planu

2025-01-27 11:20:39 informacje
img

Na minionej sesji radni zdecydowali, że przyjęty w 2019 r. „Plan adaptacji Miasta Częstochowy do zmian klimatu do roku 2030” wzbogaci się o Suplement, który uwzględnia dwie planowane inwestycje będące na razie na etapie koncepcji – plac Biegańskiego i Dolinę Warty – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Dokument poszerza zapisy Planu co do nowych działań adaptacyjnych i możliwości finansowania tych zadań z dodatkowych źródeł europejskich (programy: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 FENIKS i Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027).

Do działań – mających przystosować Miasto do zmian klimatu, zmniejszyć jego podatność na zjawiska ekstremalne oraz zwiększyć potencjał do radzenia sobie ze skutkami tych zjawisk i ich pochodnych – dodano rewitalizację placu Władysława Biegańskiego (lata 2026-2029) oraz zagospodarowanie obszaru Doliny Warty (2025-2029).

Pierwsza inwestycja obejmie odbetonowanie oraz zazielenienie placu wraz z wdrożeniem rozwiązań związanych z zagospodarowaniem wód opadowych. W ramach działań zakłada się:
- likwidację drogi technicznej przed Ratuszem wraz z miejscami postojowymi oraz zmianą organizacji ruchu wokół placu;
- wprowadzenie nowej zieleni: donic/zieleńców/drzew w północnej i południowej części placu;
- powiększenie skweru w pobliżu kościoła św. Jakuba, mającego stworzyć zacienione miejsce spotkań i rekreacji mieszkańców wśród istniejących drzew, nadając temu fragmentowi placu charakter głównie wypoczynkowy;
- budowę dwóch fontann będących przedłużeniem szpaleru drzew w alei NMP;
- umieszczenie wokół placu, wzdłuż ul. Śląskiej i ul. Kilińskiego oraz ul. Dąbrowskiego i ul. Nowowiejskiego mniejszych donic z
elementami oddzielającymi przestrzeń placu i użytkowników od komunikacji kołowej;
- odtworzenie historycznej zieleni także po stronie południowej przed Ratuszem.

W wyniku realizacji tego projektu zmniejszy się powierzchnia utwardzona na rzecz zielonej, a także poprawi zacienienie placu. Działanie będzie redukowało ryzyko stresu termicznego towarzyszącego wysokiej temperaturze powietrza oraz przeciwdziałało efektowi „miejskiej wyspy ciepła”. Z kolei poprzez zagospodarowanie wód opadowych zmniejszy się ryzyko związane z
wrażliwością miasta na deszcze nawalne i lokalne podtopienia.

Drugie przedsięwzięcie tzw. Meandry Warty ma objąć centralny i wschodni odcinek doliny rzeki Warty w Częstochowie z podziałem na część bulwarową (z przeznaczeniem dla turystów) i naturalistyczną (dla ochrony bioróżnorodności biologicznej). Na terenie rekreacji ok. 12 ha planuje się plażę, punkt kajakowy, tor rolkowy, plac zabaw, mosty, kładki i parking, a na tym większym tj. 279 ha w kierunku Bramy Mirowskiej mają być przeprowadzone nasadzenia, zlikwidowany jaz wraz z przekształceniem go w bystrze oraz działania sprzyjające ochronie środowiska przyrodniczego wzdłuż rzeki. Zagospodarowanie Doliny Warty będzie realizacją wytycznych Planu w zakresie: 
- retencjonowania i wykorzystania wody deszczowej, stosowania rozwiązań przebudowy i budowy ulic/chodników/terenów publicznych w postaci rowów infiltracyjnych/niecek chłonnych/trawiastych rowów chłonnych oraz przepuszczalnych powierzchni, 
- ograniczenie uszczelniania podłoża gruntowego; utrzymanie maksymalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej, pokrytej zielenią lub wodami. 
Ponadto opracowanie jest zgodne z założeniami dotyczącymi zabezpieczenia systemu przewietrzania miasta.
Priorytetem adaptacji do zmian klimatu jest zwiększenie znaczenia rozwiązań wykorzystujących funkcje ekosystemów w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi, wykorzystanie w gospodarowaniu wodami opadowymi rozwiązań spowalniających odpływ ze zlewni (system mikro- i małej retencji) oraz zwiększenie znaczenia zieleni miejskiej w kształtowaniu warunków życia w mieście, wykorzystanie funkcji ekosystemów w regulacji cyklu hydrologicznego, w tym obniżaniu temperatury powietrza, uwzględnienie funkcji adaptacyjnej ekosystemów w rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0554 seconds.