Z ostatniej chwili

Nowe miejsce spotkań rowerzystów

2021-12-22 10:14:30 informacje
img

Nową instalację artystyczną „Początek szlaku” zaprezentowano na placu Daszyńskiego we wtorek 21 grudnia - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
W ramach projektu Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury – sfinansowanego ze środków tegorocznej edycji Inicjatywy Lokalnej (24.600 zł) –  powstała instalacja, której nazwa nawiązuje do symbolicznego początku rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Inicjatorem postawienia obiektu było Stowarzyszenie Częstochowa 2020.
- Częstochowa jako brama Jury ma ogromny potencjał dla rozwoju aktywnych form rekreacji. Instalacja stoi na Szlaku Orlich Gniazd w miejscu dedykowanym rowerzystom zarówno poprzez lokalizację, jak i sam design - jako ich miejsce spotkań – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
- Cztery lata temu pojawił się pierwszy zamysł, by stworzyć małą architekturę w miejscu, gdzie mogliby spotykać się rowerzyści i skąd mogliby wyruszać na wspólne wypady po Jurze. Będzie tabliczka ze współrzędnymi GPS, żeby łatwiej można było określić lokalizację tego startowego punktu - informował Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej.
Za projekt i wykonanie odpowiedzialny jest Łukasz Gawron z PRIMITIVE DESIGN - współzałożyciel grupy Monstfur oraz galerii sztuki współczesnej Iron Oxide, częstochowski artysta, absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu im. Jana Długosza.
- Postawiliśmy na lekką formę nawiązującą do dynamiki, do „cięcia” powietrza przez rowerzystów. Jego lekka w aspekcie wizualnym budowa nie ingeruje w estetykę alei. Jest tu kolarz z klasycznym rowerem, nie górskim czy miejskim – opowiadał Łukasz Gawron.
- Od kilku lat widać, jak poprawiła się infrastruktura rowerowa w mieście. Instalacja dopełni ją artystycznie i będzie swoistym otwarciem na Jurę – dodał przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0214 seconds.