Z ostatniej chwili

Nowe profile rehabilitacji z ZUS

2025-01-31 12:34:28 informacje
img

W lutym i w kwietniu ZUS uruchomi nowe profile bezpłatnej rehabilitacji. Rehabilitacja lecznicza z ZUS adresowana jest  osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale rokują jej odzyskanie po odbyciu rehabilitacji. Chodzi o to, by przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia. Ta forma prewencji rentowej przynosi wymierne efekty i mimo przebytych urazów czy ciężkich chorób wiele osób może kontynuować karierę zawodową. W 2025 r. ZUS uruchomi nowe profile rehabilitacji.

O skierowanie mogą wystąpić osoby, które pracują zawodowo (ubezpieczone w ZUS), a także te, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.  Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego leczy się ubezpieczony. Lekarz w imieniu osoby ubezpieczonej może złożyć wniosek w formie elektronicznej za pośrednictwem  Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS dla lekarza. Osoba, której wniosek dotyczy, może złożyć również podpisany przez lekarza wniosek w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub wysłać pocztą. 

– Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej – mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.

ZUS kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. 

System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu, 
  • układu krążenia, 
  • układu oddechowego, 
  • psychosomatycznych, 
  • narządu głosu 
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. 

Na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu 
  • układu krążenia. 

 Od 3 lutego będzie możliwa realizacja wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym.

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka może ją wydłużyć albo skrócić. Skierowany na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie.

– Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną  – dodaje rzecznik ZUS.

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, także w miejscowościach uzdrowiskowych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZUS: Rehabilitacja lecznicza ZUS, na której znajdują się również materiały informacyjne – ulotki dotyczące każdego z profili rehabilitacji.

Page generated in 0.0168 seconds.