Z ostatniej chwili

Nowy blok komunalny

2020-07-10 11:25:16 informacje
img

Nowy komunalny blok powstanie na Rakowie. Zaplanowano go na działce u zbiegu ulic Syrokomli i Fredry. Miasto rozpisało przetarg na jego budowę i – jeśli wszystko przebiegnie bez opóźnień – ma być gotowy do zamieszkania pod koniec maja 2022 roku. Na lokatorów będą tam czekać 24 mieszkania - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.   

Będzie to, tworzący pierzeję ulicy Syrokomli, czterokondygnacyjny, podpiwniczony budynek o prostej architekturze, z płaskim dachem i dwiema klatkami schodowymi. Narożnik ukształtowany będzie w formie wykuszu z uwagi na konieczność zachowania linii zabudowy oraz podkreślenie narożnikowego charakteru budowli.

W budynku znajdą się 24 mieszkania – z czego 3 z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Mieszkań dwupokojowych zaplanowano 18, a lokali z jednym pokojem ma być 6. Z każdej klatki schodowej będzie dostęp do 12 mieszkań (po trzy na kondygnacji). W części piwnicznej, oprócz komórek lokatorskich, będą pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ponad 1,5 tys. m kw., z czego łączna powierzchnia użytkowa mieszkań przekroczy 1,1 tys. m kw.

Oprócz samego budynku powstanie cała infrastruktura towarzysząca – teren będzie uzbrojony i odwodniony, powstaną niezbędne urządzenia techniczne, dojścia, dojazdy, chodniki, miejsca postojowe i plac zabaw. Zagospodarowanie terenu obejmie też nową zieleń – nasadzonych zostanie 8 drzew (robinii akacjowej o średnicy pnia od 14 do 16 cm) oraz 100 sztuk żywotnika zachodniego (wysokich na ok. 120 cm).  

Inwestycja będzie mogła ruszyć po podpisaniu umowy na dofinansowanie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (nie później niż w 4. kwartale tego roku). Jeśli roboty przebiegną bez przeszkód, zakończenie budowy i odbiór budynku ma nastąpić do końca maja 2022 roku.  

Zainteresowane firmy mogą składać oferty na wykonanie inwestycji do 29 lipca, do godz. 9.30, w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13, w Biurze Obsługi Interesanta (parter), przy stanowisku Wydziału Nadzoru i Administracji.

Wszelkie szczegóły przetargu w Biuletynie Informacji Publicznej są dostępne pod linkiem https://bip.czestochowa.pl/przetarg/1165558/iz-271-41-2020

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia ubiegłego roku do finału dobiegła budowa bloku komunalnego w Śródmieściu – u zbiegu ulic Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. Jest tam 65 mieszkań, w tym dwa chronione. Na tę inwestycję, wartą łącznie 8,2 mln zł, miasto zdobyło 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (z Funduszu Dopłat) w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego. Z kolei w 2017 r. oddano do użytku blok z 32 mieszkaniami przy ul. Pułaskiego oraz 12 nowych mieszkań w zaadaptowanym budynku przy ul. Kiedrzyńskiej.

W 2018 r.  24 mieszkania w bloku czynszowym TBS na Wyczerpach przekazał lokatorom miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS, który planuje teraz nowe osiedle bloków w formule TBS na Parkitce.  

Page generated in 0.0133 seconds.